A szél kifújja Európából a szénerőművek füstjét?
Lakossági áramfogyasztóként elképzelni is nehéz a negatív áramárakat, tehát azt a jelenséget, hogy az áramtermelő fizet azért, hogy a hálózat üzemeltetője átvegye tőle a megtermelt áramot.
Márpedig van ilyen, a tervezhetetlen és nehezen szabályozható szélerőművek elterjedése óta egyre gyakrabban. Az árammal ugyanis valamit csinálni kell, ha több termelődik, mint amennyire szükség van, akkor el kell tárolni, ami nem egyszerű feladat, vagy villámgyorsan be kellene kapcsolni plusz fogyasztókat a rendszerbe, közben erősen ösztönözni kell a termelőket arra, hogy ilyenkor csökkentsék a termelésüket, amennyire és amilyen gyorsan csak tudják.
Erre szolgál az a megoldás, hogy az áramtőzsdéken negatív árak is ki tudnak alakulni, január harmadik hetében újra volt erre példa, Németországban és Franciaországban egyaránt. Az árak azért süllyedtek negatív tartományba, mert az ilyenkor egyébként szokatlan erejű – azaz talán a klímaváltozással is összefüggő – atlanti viharokban pörgő tengeri szélturbinák sokkal több áramot tápláltak a rendszerbe, mint amennyivel a hálózatok üzemeltetői előzetesen kalkulálhattak.
A szélerőművek teljesítményének kiszámíthatatlansága mindig megmarad, de mennél nagyobb és földrajzilag mennél diverzifikáltabb ez a kapacitás, annál inkább csökken a kiszámíthatatlanság problémája – a folyamatosan és garantáltan rendelkezésre álló zsinóráram és a gyorsan bekapcsolható plusz kapacitások szükségességének fennmaradása mellett.
Ezeken a triviális összefüggéseken azért lehet érdemes kissé elmélázni, mert 2023 utolsó negyedévében először fordult elő, hogy Európában több villamos áramot állítottak elő szélerőművekkel (193 terrawattóra), mint szénerőművekkel (184 terrawattóra).
Havi szinten is rekordot hozott a tavalyi év utolsó hónapja, a decemberben az EU-ban szélerőművekkel megtermelt 54,93 terrawattórányi áram új csúcsot jelent.
Az energetikai tranzíció körül óriási a habverés, rengeteg képtelenséget sikerült elültetni az emberek fejében – és sok ellenérzést is sikerült kiváltani erőszakos és arrogáns kommunikációval. Kétségkívül rengeteg a megoldandó feladat az ökológiai, technológiai, közgazdasági ellentmondások körül, de az biztosan nem igaz, amit sokan állítanak, hogy valójában nem történik semmi lényeges.
A német atomerőművek leállítása ugyan alaposan megnyújtotta a szénalapú villamosenergia-termelés korszakát Európában, de a trend világos – a szénégetés erről a kontinensről el fog tűnni.
Milyen kár, hogy a globális szénfelhasználásból Európa mindössze hat, azaz 6 százalékot tesz ki…
(A cikk először a Forbes.hu oldalán jelent meg 2024. január 27-én. Borítókép: szél kifújja a szénerőművek füstjét, forrás: Getty Images)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.