A szűkülve emelkedő amerikai részvénypiac veszélyei
Az idei harmadik kereskedési héten hosszú, bő kétéves szünet után először ment új csúcsára az S&P 500 index, újra technológiai behemót vezetéssel. Ez a jó hír. A rossz pedig az, hogy mindezekhez az indexcsúcsokhoz egyre kevesebb indexkomponens járul hozzá. Számomra a 2018-as nyár végét idézi meg a piac.
A mesterséges intelligencia sztori újjászületése már az év első két hetében meglehetősen rezisztenssé tette az S&P 500 indexet az esési kísérletekkel szemben. Annak ellenére is, hogy a tavalyi év szupererős novembere és decembere után alaphelyzetben “kinézett volna” egy markánsabb korrekció is az amerikai részvénypiacon.
A harmadik kereskedési hét végére aztán az újra a részvénypiac előtt emelkedő és már tavaly decemberben is új csúcsot produkáló Nasdaq-100 index után immár az S&P 500 indexnek is sikerült megdöntenie a 2022. január 4-i eddigi csúcsát, és 2024. január 19-én produkálni egy új ATH-t (all-time-high). Mindez szinte soha nem látott módon érdekes „piacszélesség” mellett valósult meg. A következő ábrán a piacot vezető Nasdaq McClellan oszcillátora látható 2023. január 2. és 2024. január 19. között:
Anélkül, hogy most ennek a mutatónak a számítási módszereibe belemennénk, elég annyit megállapítanunk róla, hogy a kék vonallal jelölt nullás érték a semleges kategória. Minél alacsonyabb a mutató, annál túladottabb a piac, illetve minél magasabb, annál túlvettebb.
Ami nagyon érdekes most, az ennek a piacszélességi indikátornak az érdemi túladottsága az élete csúcsa körüli indexek mellett (ezt a 3-as számmal jelölt piros karika mutatja.) A 2023-as esztendőben kétszer volt ennél túladottabb és ezen két alkalommal erősebb piaci korrekcióval járt együtt a mélyen negatív McClellan oszcillátor. Az 1-es számmal jelölt zöld karikával mutatott márciusi helyzetben a Silicon Valley bank csődje 9 százalékos, míg az augusztusi korrekció (2-es számmal jelölt zöld karika) 6 százalékos S&P 500 indexeséssel járt együtt.
Ellenben most az S&P 500 csúcsokon való oldalazása járt mélységes túladottsággal együtt. Ez pedig igen gyakran egy a legvégső szakaszába eljutó bikapiac lenyomata. Amikor nagyon kevés, ellenben nagy indexsúlyú papír viszi a hátán a részvénypiacot, miközben a kisebb részvények szenvednek. Hasonló volt a helyzet 1972-ben a Nifty Fifty részvények szárnyalásakor, illetve a 2000-es év elején a technológiai buborékfújás időpontjában is.
A mostani helyzetben a másik komoly figyelmeztető jelzés az a részvénypiacon, hogy az új 52 hetes csúcsok száma komoly mértékben lecsökkent a piaci emelkedés elmúlt heteiben. A következő páros ábra időhorizontja 2023. október 2. és 2024. január 19. közötti:
A baloldali ábrán a Nasdaq-100 index látható, míg a jobboldali ábrán a Nasdaq platformján az adott napon új 52 hetes csúcsra emelkedő részvények száma. Az 1-es, 2-es és 3-as számmal jelölt karikák a bal oldalon az új indexcsúcsokat mutatják, míg a jobboldali ábra az ezekhez tartozó új éves csúcsra emelkedő részvények számát. Míg december közepén 480 egyedi részvény csinált 52 hetes csúcsot 16 800 pontos Nasdaq-100 index mellett, addig január 19-én immár 17 300 pontos index mellett mindössze 205 darab egyedi részvénycsúcs volt.
Az Nvidia-Microsoft-Meta Platforms mellett a chipszektor és néhány technológiai óriás húzza a hátán a piacot, ezzel szemben nagyon sok decemberben még száguldó részvény lemaradóban van a mostani emelkedésről.
Számomra kísérteties a hasonlóság a 2018-as nyár végi és ősz eleji helyzettel. Akkoriban is ki tudták vinni az S&P 500 és Nasdaq-100 indexeket új csúcsra, és akkoriban is számban egy nagyon szűk, de indexsúlyban markáns technológiai vezetőréteg vitte a prímet. Nézzük is az előző páros ábrához hasonló módon a Nasdaq-100 indexet és a Nasdaq platformján az új 52 hetes csúcsok számát a teljes 2018-as évről:
Itt is négy új indexcsúcs járt együtt négy egyre csökkenő számú egyedi részvénycsúccsal.
A történet vége pedig a 2018-as negyedik negyedéves részvénypiaci beszakadás lett. Ez az akkori analógia az idei folytatásban is megállhatja szerintem a helyét.
Egy szó, mint száz: a jó hír az, hogy még hetekig tarthat a mostani emelkedés. A rossz pedig az, hogy utána valamikor márciusban könnyen jöhet a szűkülve emelkedő piacok végét elhozó hirtelen beszakadás.
(Borítókép forrás: Bloomberg)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.