Látványosan gyengült a forint, mikor jöhet a fordulat?
Látványos utat járt be a forint árfolyama az elmúlt két hónapban. Júliusban még 360 forint felett járt az euró. Azonban az előzetesen kommunikált és júniusban elkezdett kamatemelési ciklus hírére a forinteladási pozíciók csökkentek, a befektetők egyre határozottabban várták a forint erősödését.
Ez nem is meglepő, hiszen a 0,6 százalékos jegybanki alapkamat 1,5 százalékra emelkedett pár hónap alatt. Így a forint kamatelőnye is tovább nőtt az euróhoz képest, azaz megdrágult a forint ellen spekulálni. Ennek következtében augusztus végén már csak 347 forintot kellett adni egy euróért.
Szeptember elején fordulat következett be a devizapár árfolyamában. Pár nap stagnálás után először 350 fölé ugrott, majd pár nap leforgása alatt 356, végül 360 forintig erősödött az euró. Történt ez annak ellenére, hogy a kamatemelés, ha kisebb ütemben is (30 helyett már csak 15 bázisponttal), de folytatódott.
AHOGY 345 KÖRÜL TÖBBEN MÁR A 340 FORINTOS, VAGY ANNÁL ERŐSEBB ÁRFOLYAMOT, MOST 360 KÖRÜL SOKAN MÁR AZ ESETLEGES ÚJ CSÚCSOT VIZIONÁLJÁK A DEVIZAPÁRBAN.
Meglátásom szerint az MNB inflációs várakozását hosszabb távon nem támogatná a 360-as vagy az a feletti EURHUF árfolyam. Azonban a forintlikviditást szűkítő lépések erősíthetik a hazai fizetőeszközt. Amennyiben a következő hetekben közeledne az Európai Unió és Magyarország álláspontja a Recovery Fund-dal kapcsolatban, az szintén segítheti a forint erősödését.
Érdemes kiemelni, hogy globális kockázatok is akadnak bőven. Például a kínai gazdaság lassulása, a növekvő energiaárak vagy akár a növekedési félelmek, melyek természetesen a forint – mint feltörekvő piaci deviza – árfolyamára is hatással lehetnek. És egy esetleges dollárerősödés is korlátot szabhat a feltörekvő piaci devizák erősödésének.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.