Miért nem jó, ha valami ingyenes? Hát ezért!
A Financial Times híre szerint szárnyal a kereslet a be nem oltott amerikaiak között a Regeneron és más gyártók monoklonális antitest kezelése iránt. Sokan az oltást veszélyesnek tartják, de az egyébként annál komplexebb infúziós kezelést – részben a „megainfluencer” Donald Trump példája miatt – szívesen elfogadják, sőt kérik. Több amerikai államban már sátrakban felállított infúziós központok működnek. Akár preventív jelleggel is, de főként a fertőzést követő kezelés keretében alkalmazzák a terápiát.
Miért nem hatékony ez közgazdasági szempontból?
A Regeneron egy kezelése az amerikai állam és a gyártó által kötött szerződés alapján 2.100 dollárba kerül – igen komplex, nehezen gyártható biotechnológiai termékről van szó – , miközben az oltások ára ennek nagyjából a századrésze. Ráadásul kijelenthető az eddigi orvosi tapasztalatok alapján, hogy az oltás közegészségügyi szempontból sokkal hatékonyabb megoldás.
Azonban egyiket sem a páciens fizeti, így számára érdektelen a költség. Emiatt sokan az utólagos kezelést választják a vakcinával történő prevenció helyett. Amennyiben a termékek valós költsége lenne megfizetve (akár egy 10 százalékos co-payment formájában), vélhetően jelentősen változna ez az arány.
Természetesen jogos, hogy megbetegedés esetén álljon rendelkezésre hatékony kezelés. Ugyanakkor a fenti megoldás leginkább a terméket gyártó Regeneron Pharmának jó, az adófizetők és a járványügyi szakemberek haja egyaránt égnek állhat tőle,
MIKÖZBEN A NORMÁLIS ÉLETHEZ VALÓ VISSZATÉRÉS IS LASSABB LESZ ETTŐL.
(Címlapkép: több amerikai államban már sátrakban felállított infúziós központok működnek, forrás: AP Photo/Marta Lavandier)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.