Osztalékvágás és válság – 2008 és 2020 hasonlósága és különbözősége
A 2008-as és 2020-as válság hatásai a részvénypiacra
Az idei év tavaszán, amikor a koronavírus súlyosan negatív hatásai megjelentek az amerikai gazdaságban rengeteg vállalatnál kellett a készpénzmenedzsmenten nagyot változtatni. A korábbi készpénzbőség időszaka villámgyorsan csapott át készpénzszűkébe. A karanténok által legjobban sújtott vállalatok lehívták a hitelkereteiket, leállították a részvényvisszavásárlási programjaikat, és sok esetben csökkentették, illetve felfüggesztették az osztalékfizetésüket. Az alábbi ábrán az látható, hogy az S&P 500 index vállalatai közül hányan csökkentették, illetve függesztették fel az osztalékfizetésüket az adott évben 2004 és 2020 között.
Rossz üzenet az osztalékvágás
A grafikon jól mutatja az idei probléma nagyságát, ami alapján a 2020-as év gazdasági válságának nagysága a 2008-as évvel van azonos kategóriában. Jól látható az a jelenség is az ábrán, hogy az osztalék megvágása az egyik utolsó pénztakarékossági intézkedése a tőzsdén jegyzett vállalatoknak, köszönhetően az ilyen döntések erősen negatív felhangjának. A befektetők nagyon rossz üzenetként kezelik az osztalék csökkenését vagy megszűnését, azzal azonosítják, hogy az adott cégnél nagy a baj. Emiatt is látható az ábrán az, hogy a vizsgált 17 évből a 14 évnyi „békeidőszakban” maximum a cégek 4 százaléka hozott ilyen döntést egy adott évben. Pedig óriási szektorszintű átrendeződésnek lehettünk szemtanúi a kétezres években, amelynek következtében sok nagyvállalat vált vesztessé.
Az osztalék megvágásánál csak az osztalékfizetés teljes felfüggesztését gyűlölik jobban a vállalatok és a befektetők. Emlékezhetünk még például a General Electric 2018 őszi bejelentésére, amikor 12 centről 1 centre vágta meg a negyedéves osztalékot, ami azóta is ezen a szinten van. A teljesen negatív üzenet miatt is nagyon alacsony az osztalékvágási döntéseken belül a teljes felfüggesztés súlya.
A 2020 TAVASZI HELYZET SÚLYOSSÁGÁT MUTATJA, HOGY AZ IDÉN 42 ESETBEN DÖNTÖTTEK AZ OSZTALÉK FELFÜGGESZTÉSE MELLETT AZ S&P 500 INDEXTAGOK KÖZÖTT, MÍG 2004 ÉS 2019 KÖZÖTT 16 ÉV ALATT (A 2008-2009-ES VÁLSÁGGAL EGYÜTT) MINDÖSSZE 52-SZER NYÚLTAK A VEZETŐ AMERIKAI TŐZSDEI VÁLLALATOK EHHEZ A KRÍZISKEZELÉSI ESZKÖZHÖZ.
Egy szó, mint száz a 2020-as év a nagyvállalati osztalékvágási és felfüggesztési döntések alapján legalább olyan problémás, mint a 2008-as év. Amiben viszont nincs hasonlóság, az magának az S&P 500 indexnek a lefutása a 2008-as és a 2020-as évben az év elejétől a hálaadásig. A 2008-as év napi gyertyákkal így mutatott:
A gazdasági válságra adott reakció 12 éve az S&P 500 index vonatkozásában 39 százalékos beszakadásban materializálódott. Szöges ellentétben áll ezzel a 2020-as árfolyamlefutás ugyanazon az időhorizonton és ugyanúgy napi gyertyákkal:
Idén az S&P 500 index 13 százalékkal emelkedett, annak ellenére, hogy a 2019-es árak magas bázisról indították a 2020-as évet.
A két válság közötti különbség
A jelentős különbség két okra vezethető vissza. Az egyik természetesen a jegybanki pénznyomtatás, ami 2008 őszén a Fed részéről még egy totális újdonság volt. Szemben a 12 évvel ezelőtti helyzettel, napjainkban már alapvető piaci elvárás a monetáris lazítás ezen formája gyakran még válságon kívüli időszakban is. A másik ok pedig az, hogy jelen pillanatban sokkal optimistább a tőkepiac, mint 2008 végén volt. Annyira optimista, hogy már szinte egyáltalán nem is vesz tudomást a koronavírus jelenéről. Ez a pozitív hangulat érezhető annál a 42 cégnél is, amelyek lenullázták az osztalékfizetést az idén, közülük 6 már újra juttat vissza tőkét a befektetőinek ezen a módon, többen pedig már tervezik a tavaszi döntésük felülbírálását.
(A poszt forrásaként a Wall Street Journal „Coronavirus Spurred Companies to Hoard Cash. Now They Are Starting to Dole It Out.” című írása szolgált. Címlapkép: Wall Street-i látkép, forrás: ShutterStock)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.