Gyülekeznek a felhők a dollár felett, de lehet, hogy ez már a jó hír

Érdekes utat járt be a dollár az elmúlt egy évben. Tavaly nyáron még 1,10 körül mozgott az árfolyam az euróval szemben, azonban ahogy közeledtünk a novemberi amerikai választásokhoz, a dollár fokozatosan erősödni kezdett. Trump megválasztása után aztán magasabb fokozatba kapcsolt, és az árfolyam benézett 1,02 alá is. Ekkor sokan már nemcsak Amerikát látták újra „great”-nek, hanem a zöldhasút is.

picture

(A cikk először a Forbes.hu oldalán jelent meg 2025. július 9-én.)

Az idei évet is erősen kezdte a dollár, és a kamatelőnyt látva az euróval szemben sokan a dollárhegemónia kiteljesedését várták, ám porszem került a gépezetbe. Az USA gazdaságpolitikai változásai — elsősorban Trump vámintézkedései — a várakozásokkal ellentétben nem segítették tartósan a dollár árfolyamát. A befektetők fejében pedig felgyulladt a lámpa: lehet, hogy Amerika már nem is olyan kiszámítható és megbízható partner, mint korábban. Ezt a kockázatot a piac azonnal elkezdte beárazni, ami a kötvényhozamokban is megmutatkozott.

picture

A bűnösök szenvedjenek!

Trump lépései nehezen visszafordítható folyamatokat indíthatnak el, évtizedek alatt felépített kapcsolatrendszerek pusztulnak most el, hetek alatt.

Mr. Too Late

Bár a tankönyvek szerint a geopolitikai feszültségek általában dollárerőt szoktak hozni – safe haven logika alapján –, ezúttal a közel-keleti konfliktus és az elhúzódó ukrajnai háború sem váltotta ki ezt a hatást.

A jegybankok sem könnyítik meg Trump dolgát. 2025 első félévében, az elnök minden üzengetése ellenére, a Fed nem változtatott az irányadó kamaton, azt 4,50 százalékon hagyta. Európában ezzel szemben az EKB a várakozásoknak megfelelően kamatcsökkentési ciklusba kezdett, és 100 bázisponttal mérsékelte az irányadó rátát. A kamatkülönbség tankönyvi értelemben a dollárt segítené, de ezúttal ez sem hozott erősödést. A befektetők pozitívan értékelték az EKB lépéseit, növekedési potenciált látnak az alacsonyabb kamatkörnyezetben. A remény az, hogy ez beindíthatja az európai gazdasági motort. Eközben a magas amerikai kamatszint fékezi a beruházásokat és a fogyasztás is szenved.

NEM CSODA, HOGY TRUMP A TŐLE MEGSZOKOTT MÓDON SZEMÉLYESKEDVE ÜZENGET JEROME POWELL FED-ELNÖKNEK – „MR. TOO LATE”.

Trumpnak konkrét kamatcélja is van: nem is titkolja, hogy 1 százalék körül szeretné látni az amerikai alapkamatot. Vitathatatlan, hogy az alacsonyabb kamatszint segítene a beruházások élénkítésében, és levegőhöz juttatná a szenvedő lakásépítési szektort is. Jelenleg ugyanis a magas jelzáloghitel-kamatok miatt sokak számára elérhetetlenné vált az ingatlanvásárlás. A kérdés inkább az, hogy mikor és ki fogja végrehajtani ezt a kamatvágást. A piac most év végéig 50 bázispontos csökkentést áraz, vagyis a kamatszint 4 százalékra csökkenhet, de Powell 2025 májusáig hivatalban marad, és ha rajta múlik, addig nem várhatók drasztikus lépések.

Jöhet még dollárgyengülés, de van egy másik olvasat is

Bár az EURUSD árfolyam az első félév során jelentősen emelkedett — 1,03-ról 1,1750 fölé —, hosszabb távon ez a szint nem különösebben riasztó. Olyannyira nem, hogy 1999-ben, az euró indulásakor 1,1789-es szinten kezdte pályafutását a devizapár. (1999 januárjában vezették be az eurót.) Sokan még arra is emlékezhetnek, amikor az árfolyam 1,40 vagy akár 1,60 fölé is szaladt.

Rövid távon az EURUSD elérheti akár az 1,20-as szintet is. Ha a dollár gyengülése mellett a kamatcsökkentések is bekövetkeznek, az enyhítheti a finanszírozási nyomást. A kérdés, hogy jelenleg mire figyelnek a befektetők. A vámháborúk hatása továbbra is bizonytalan, eddig inkább negatív következmények érzékelhetők. A deglobalizáció csökkenti a hatékonyságot, drágítja a piacokat. Ha ezt árazzák a befektetők, akkor jöhet még dollárgyengülés.

picture

Concorde Podcast+: A dollár világpénz kérdés

Egyszerre avatkozott be kedden Trump, Musk és Bessent a tőkepiacon. Túl gyors volt már számukra is a dollárgyengülés?

Van azonban egy másik olvasat is:

LEHET, HOGY A PIAC MÁR AZ ELMÚLT FÉLÉV DOLLÁRGYENGÜLÉSÉBEN BEÁRAZTA A BIZONYTALANSÁGOKAT.

Ha így van, akkor most következhet a fordulat, hiszen hajnal előtt a legsötétebb az éjszaka. A gyenge dollár gazdaságösztönző hatása, illetve a közelgő kamatcsökkentési ciklus már a jövőbe tekintő befektetők számára is érdekes lehet. Ősszel mindenképp érdemes lesz az amerikai kötvénypiacot és a Fed kamatpályáját újra górcső alá venni, mert ezek döntően befolyásolhatják a dollár jövőjét is.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

A befektetők menedéke: arany, ezüst, platina

Olvasási idő: 4 p
A nemesfémek a bizonytalan globális környezetben vonzó alternatívát jelenthetnek a fejlett országok állampapírjaival szemben.
picture

A részvénypiac letaglózó győzelme a kötvénypiac fölött

Olvasási idő: 5 p
Nagyon karakteres változásnak kell a világban bekövetkeznie ahhoz, hogy a befektetők újra szeretni tudják a kötvénypiacot.
picture

Jövőre újra bővülhet az eurózóna: búcsú a bolgár levától

Olvasási idő: 5 p
A régóta stabilan tartott devizaárfolyam és az utóbbi időszak jogalkotási előrelépései ellenére a bolgár csatlakozási folyamatban szinte az utolsó pillanatig jelentős kihívások álltak fenn.