Ez a szárnyaló deviza lepheti meg a magyar befektetőket

Miközben a török líra a 40-et súrolja a dollárral szemben, új üstökös született Kelet-Európában: nem más, mint az orosz rubel. Ennek pedig nagyon örülhetnek majd az OTP és a Richter részvényesek.

picture

Az orosz fizetőeszközt valósággal kivégezték tavaly decemberben. Akkor a dollár extrém erősödésének is köszönhetően két ízben is a 114-115-ös RUB/USD árfolyamok közeléből korrigált az árfolyam, dupla tetőt hagyva maga mögött a grafikonon. Az orosz fizetőeszköz azonban az idei első negyedévben valósággal megtáltosodott, jelenleg 84 rubelt kell adni egy amerikai dollárért cserébe. Ez mindössze három hónap alatt több mint 30 százalékos felértékelődés.

A rubel szárnyalása a forinttal szemben is nyomot hagyott, annak ellenére, hogy a forint idén erősödött az euróhoz és a dollárhoz képest is. 2024 végén egy rubel közel 3,5 forintba került, most viszont a kurzus 4,44 forint körül alakul, ami 27 százalékos emelkedést jelent. Bár a negyedéves időszaki átlagárak a két szélsőértéktől visszafogottabb különbséget mutatnak, de az kétségtelen tény, hogy ennek a ralinak a legnagyobb haszonélvezője az OTP és a Richter lehet a hazai részvénypiacon.

picture

A török líra grafikonja egy exponenciális függvény?

Ha most ránézünk az elmúlt tíz év alakulására, akkor hunyorítva egy olyan grafikont látunk, ami kellemetlenül hasonlít az exponenciális függvény ábrázolására.

Az OTP megközelítőleg 137 milliárd forint profitot ért el Oroszországban 2024-ben, ami a csoportszintű profit majd 13 százaléka volt. Ez a profit azonban nem arányosan oszlott szét a negyedévek között: míg az első negyedévben alig 30 milliárd forint profitot ért el a leánycég, addig az utolsó negyedévben már közel 46 milliárd forint volt a profit, annak ellenére, hogy a rubel rettentően gyenge lábakon állt. A tendenciát látva első becslésem szerint az orosz leány az első negyedévben 60 milliárd forint körüli profitot szállíthat, ami önmagában legalább 30 milliárd forint plusz profitot jelentene az elmúlt év azonos időszakához képest. Ennek a nagy növekménynek egy része a rubel-hatásból fakad majd, de az eszközállomány-növekedés és az elmúlt négyedévekhez képest várhatóan alacsonyabb céltartalékolás is hozzájárulhat.

A Richternél két tétel esetében is érkezhet pozitív hír. A Richter bevételei szempontjából az orosz piac továbbra is a második helyet foglalja el az USA-t követően, kitettsége 14 százalék volt 2024-ben. A rubel felértékelődésének köszönhetően a bevételek éves összehasonlításban akár 10 milliárd forinttal nőhetnek. A számviteli profit szempontjából relevánsabb tétel viszont abból származhat, hogy a mérleg-átértékelési hatás akár 15-20 milliárd forint adózás előtti plusz eredményt is jelenthet.

KÉRDÉS, HOGY MIT ÁRAZ EBBŐL MOST A PIAC.

Véleményem szerint az OTP esetében az árfolyam minimálisan tükrözheti ennek a hatását. A Richter esetében azonban ezt kizártnak tartom, mivel az árfolyamgrafikon leginkább csak az európai egészségügyi ETF mozgását követte le, tehát egyedi hírek – köztük a bejelentett új stratégia – alig voltak hatással a részvény teljesítményére.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Német gazdaságpolitikai fordulat: Magyarország a nyertesek között lehet

Olvasási idő: 2 p
Bár a német beruházások rövid távon új lendületet adhatnak a magyar gazdaságnak, hosszabb távon a versenyképesség növelése és a gazdasági diverzifikáció is kulcsfontosságú lesz.
picture

Hasíthatnak idén a magyar blue chipek

Olvasási idő: 4 p
A Richter részvényei 2025-ben akár 40 százalékos, az OTP és a Magyar Telekom 20 százalékos, a MOL 9 százalékos hozamot is biztosíthatnak.
picture

2025: Merre tart a BUX?

Olvasási idő: 3 p
A külföldi befektetők az elmúlt öt évben inkább kerülték a magyar részvénypiacot, így visszatérésük komoly potenciált jelentene az egyébként rendkívül olcsó részvényeknek.