Alaposan végiggondolom, hogy miért lehet igazam
A Forbes magazin "A legbiztosabb kezű profik" című cikkében az elmúlt időszak sztáralapjait és a legjobb magyar portfóliómenedzsereket mutatta be, köztük Gyurcsik Attilát, az Abacus alap portfóliómenedzserét. Hogyan működnek, hogyan csinálnak pénzt az alapkezelők? Melyek a legfontosabb alapelvek? Ezeket a kérdéseket is körbejárják az írásban.

Kétszer is úgy érezte pályafutása során Gyurcsik Attila, hogy nagyon bedobták a mélyvízbe, de
a cégcsoportnál az egész közeg annyira inspiráló, hogy van kedved megtanulni úszni.
Amikor pályakezdőként a Concorde Értékpapírhoz került, azonnal több céget kellett elemeznie, öt évvel később már vezető elemző volt, újabb öt év múlva pedig azt érezte, hogy elemzőként mindent elért, amit el lehet.
Pont akkoriban, 2015-ben önállósodott a Concorde Alapkezelő és a későbbiekben fel is vette a Hold nevet, a Concorde pedig új saját alapkezelőt indított, ez lett az Accorde, a cég vezetésére pedig Gyurcsik Attilát kérték fel. A második mélyvízben a fő kihívást az jelentette, hogy a befektetési alapokat alapvetően a teljesítményük adja el, induló alapoknál ilyen értelemszerűen még nincs.
Mondták a forgalmazók, hogy biztos ügyesek vagytok, de majd gyertek vissza öt év track recorddal.
– meséli a vezérigazgató, aki amellett, hogy saját alapját, az Abacust kezelte, próbált olyan alapokat létrehozni, aminek kezelésekor kijön a speciális elemzői szaktudás és újonnan indulva is eladhatók.
Tipikus példa a román részvényalap, amely egyedi, ilyet máig se csinált más, a román cégeket pedig régóta mélyen elemezte a Concorde-os csapat, tőzsdetagságot is szereztek Bukarestben. Kötvényalapot is akkor indítottak csak, amikor elszálltak a hozamok és ki tudott jönni az a versenyelőnyük, hogy a legtöbb versenytárssal ellentétben ők aktívan kezelik az alapjaikat:
Amíg egyre több pénz van bután befektetve köszönhetően az algoritmusoknak és a passzív (indexkövető) alapoknak, a mi versenyelőnyünk nő.
Az Abacus kezeléséről azt meséli, hogy kereste a helyét, szép lassan formálódott a stratégiája. Először olyan volt mint a gulyásleves, volt benne minden fűszer, de aztán letisztult, és úgy döntött, hogy arra fókuszál, amiben a legerősebb: nincs deviza, nincs nyersanyag, de ex-elemzőként ki tudja szúrni azt, ha egy eszköz értékeltsége eltér attól, amit a fundamentumok indokolnának. Long-short equity stratégia tehát az övé, azt használja ki, hogy másoknál jobban el tudja dönteni, hogy egy részvény olcsó, vagy drága.
De ez még kevés, ahogy mondja,
azokat keresem, ahol a valószínűség az én oldalamon áll, ahol a vállalatról a percepció meg fog változni. Fontos érteni, hogy épp mit gondol a piac és azt kell észrevenni, ha ez változik.
Klasszikus példa a Magyar Telekom, amit az elmúlt másfél évben értékelt át teljesen a piac, hatalmasat ment felfelé az árfolyama, ellentétes irányba pedig a Zoom volt például emlékezetes, miután a covid-felhajtás után összeomlott.
Fontos alapelve még, hogy
alaposan végiggondolom, hogy miért lehet igazam, de még több időt szánok arra, hogy felkészülök minden eshetőségre, például arra, hogy mi van ha tévedek.
Ez alapján zárt le minden orosz pozíciót a háború kitörése előtt – nem volt biztos, hogy az oroszok lerohanják Ukrajnát, de már az esély, hogy ha ez megtörténik, az durván leértélei az ottani eszközöket, arra sarkallta, hogy teljesen kizárja ezt a kockázatot.
Az Accorde Alapkezelő elmúlt tíz év évéről, az indulás nehézségeiről, az elért eredményekről és a jövőbeni tervekről a Millásreggeli podcastjében Gyurcsik Attila mesélt.
Ezzel már 2022-nél tartunk. Ez volt az az év, amikor az Accorde látványosan nagyot gurított, felülteljesített – ezt látva pedig már a forgalmazók érdeklődése is megnőtt az alapjaik iránt. Komoly hozamot termeltek egy olyan ritka évben, amikor a kötvények és a részvények is szakadtak. A legfontosabb összetevője ennek az volt, hogy szembe mentek a piaci – és amerikai jegybanki – várakozással és azt játszották meg, hogy márpedig az infláció növekedése nem lesz átmeneti. A tech shortok ekkor nagyon bejöttek.
A következő két évben több rövid távú piaci korrekciót is sikeresen játszott meg az Abacus, ami pedig a jövőt illeti, Gyurcsik Attila szerint a régiós, különösen az idén stagnáló lengyel részvények esetében komoly felértékelődéssel kecsegtet az, hogy egyre nagyobb az esély a háború befejezésére.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.