Vedd Amerikát, adj el minden mást?

Vegyes teljesítményt mutattak a részvénypiacok 2024-ben, a regionális divergencia pedig folytatódhat 2025-ben is. Emiatt a „vedd Amerikát és adj el minden mást” jó stratégia lehet 2025 első felében. Az USA-ban a protekcionista Trump-adminisztráció kedvezhet az amerikai gazdaságnak, miközben a világ többi része a belebegtetett vámok miatt permanens bizonytalanságba taszítva érezheti magát. Különösen jól teljesíthetnek ebben a környezetben a relatív alulértékelt közepes kapitalizációjú amerikai részvények. Eközben Kína és Európa továbbra is alulteljesítő maradhat. A KKE régióban a zártabb lengyel piac kevésbé kitett a globális konjunkturális félelmeknek, a beruházások felpörgése és az orosz-ukrán háború esetleges lezárása pedig a fejlődő piacok legjobban teljesítő részvényindexévé teheti a WIG20 indexet.

picture

(A cikk először a Világgazdaság oldalán jelent meg 2024. december 26-án.)

2022 júniusában rég nem látott csúcsot ért el az amerikai infláció, amit követően az S&P 500 részvényindex újabb mélypontot ért el szeptember végén. Az infláció csökkenése viszont ismét növekedési pályára állította az amerikai részvénypiacot. A részvénypiac kiemelkedő teljesítményét az infláció csökkenése mellett az erős amerikai gazdaság és a vállalatok eredménytermelő képességének javulása is fűtötte. Ez a pozitív hangulat a világ többi részvénypiacára is átterjedt, még annak ellenére is, hogy a gazdasági növekedés terén elmaradnak a várakozásoktól.

A tradicionális eszközosztályokon belül a részvénypiac kiemelkedett. Az előző évben arra lehetett számítani, hogy a hozamcsökkenés és a romló gazdasági kilátások miatt a kötvények magasabb felértékelődést mutathatnak, ennek ellenére a vártnál erősebb gazdasági teljesítmény a részvénypiac felé terelte a befektetőket. Az amerikai részvénypiachoz hasonló teljesítményt csak az arany és az ezüst dollárban mért teljesítménye mutat. Donald Trump visszatérése a digitális eszközöket repíti, a Bitcoin 2024-es 125 százalékos teljesítménye páratlan.

Az európai régió jelentősen alulmaradt 2024-ben, a fejlődő és ázsiai piacok szeptember végéig viszonylag jól tartották magukat, viszont azóta jelentős lejtmenet volt megfigyelhető a részvénypiacok teljesítményében az erősödő dollárnak és a Trump vámpolitikájától való félelemnek köszönhetően.

Az optimista befektetői hangulatot az európai részvénypiacok vegyesen importálták a tengerentúlról. A francia politikai válság és a gyenge költségvetési helyzet a francia hozamfelárak növekedéséhez vezetett, ami a részvények árazásában is nyomot hagy. Ezzel szemben a német DAX index esetében a stagnáló profitok ellenére a P/E-szorzó tágulása figyelhető meg. Részvénypiacuk – köszönhetően néhány egyedi részvény kiemelkedő évének – 20 000 pont környékén élete csúcsán jár, ami rendkívüli, hiszen a német gazdaság válságos időket él napjainkban.

Az előretekintő egy részvényre jutó nyereség (EPS) kilátások idén közel 11 százalékkal emelkedtek Amerikában, míg alig több mint 3 százalékkal Európában. Az eredménynövekedés mellett a nettó profitmarzsok javulása is elősegítette az amerikai részvénypiac felülteljesítését. Az S&P 500 vállalatainál 0,8 százalékponttal nőtt a profitráta, míg az európai cégeknél ez csupán 0,3 százalékponttal magasabb az év elején várthoz képest.

Amerikai piacok

2024-ben a tengerentúli EPS-várakozások változásában is jelentős mozgásokat láthattunk. Az év elejéhez képest a pénzügyi szektornál több mint 8 százalékponttal emelték meg az EPS-növekedésre vonatkozó előrejelzéseket, míg jelentősen lecsökkentek az energia, egészségügy, alapanyag és ipari szektorok év végi EPS-növekedésére vonatkozó várakozások.

2025-re a piac az IT-szektortól várja a legnagyobb profitbővülést. Részben a mesterséges intelligenciába történő beruházások miatt jelenleg 23 százalékos növekedést áraz a piac. 2024 során folyamatosan emelkedtek az egészségügyi, ipari és az alapanyagokat gyártó cégek 2025-ös évi eredményeire vonatkozó előrejelzések. Továbbra sem optimisták viszont a befektetők az energiaszektorral kapcsolatban. A pénzügyi szektornál ugyanakkor annak ellenére csökkentek a 2025-ös évi EPS-növekedési várakozások, hogy Trump politikája kedvezhet a bankoknak a dereguláció és a magasabb hozamkörnyezet által. Emiatt ennél a szektornál elemzői felminősítésekre lehet számítani.

A felpörgő beruházások az ipari és az alapanyagszektornak is kedvezhetnek 2025-től. A 2024-es EPS-várakozások bár mind a két szektor esetében jelentősen visszaestek tavasz óta, jelenleg 19 százalékos profitbővülést prognosztizál a piac.

A közműszektorra is érdemes odafigyelni, annak ellenére, hogy a szektortól mindössze 9 százalékos EPS-növekedést vár a piac. Jelenleg ötéves átlagos értékeltségén kereskedik, köszönhetően a 2024-ben tapasztalt emelkedésének. A 2024-es jó teljesítményhez az eredmények javulása is nagymértékben hozzájárult, az egyéves EPS-várakozások közel 10 százalékkal emelkedtek idén. A közműszektor beruházási igénye a továbbiakban is növekedhet a hálózati fejlesztések, energiatárolók kiépítése révén, melyek szükségesek az MI-kapcsolt adatközpontok növekvő energiaigényének ellátásához. A növekvő kereslet mellett a hozamkörnyezet csökkenése is a tipikusan magas eladósodottság mellett működő közműcégek felértékelődéséhez vezethet.

Trump vámpolitikája 2025-ben kimondottan kedvezhet azoknak az amerikai vállalatoknak, amelyeknek gyártó, termelő tevékenysége az USA-n belül van, különösen, ha a legfőbb bevételi forrása is országon belülről származik. Ha a fogyasztás pörögni fog 2025-ben az Egyesült Államokban, az ismertebb cégek közül akár a Ford, a GM, a Kraft Heinz vagy a 3M is a befektetők célpontjává válhat.

picture

Tényleg annyira szörnyű lesz Trump elnöksége?

Korainak tartom az ördög falra festését a Trump által beígért vámok miatt. Bár a kiszámíthatatlanság a következő négy évben eredményez majd néhány ősz hajszálat az én esetemben is.

A 2024-es amerikai ralit követően látványosan kitágultak az árazási szorzók. Az indexek az amerikai és a német részvényindex kivételével tulajdonképpen diszkonton forognak, tehát a befektetők nagyobb kockázatokkal számolnak.

Európai piacok

A nagy európai részvényindexek eltérő utat jártak be idén, de nem mutatnak kiemelkedő eredményeket. A német ipar szenvedése ellenére a DAX jól teljesített. Felülteljesítők a pénzügyi szektor szereplői, valamint az SAP és a Deutsche Telekom is, míg az autógyártók a sor végén kullognak. A francia CAC40 index több sebből vérzik. A luxuscikkgyártók és a helyi bankok szenvedése miatt idén történelmi mértékben maradtak le a széles európai indexhez képest. A negatív hangulatot tovább fokozta Emanuel Macron elnök koalíciójának júniusi európai parlamenti választáson elért gyenge eredménye. A magas költségvetési hiány ráadásul az év végére újabb hozamfelár-emelkedést hozott, ami ismételt eladói nyomást generált a részvénypiacon.

Amerikához képest az európai részvényindexek rendre alacsonyabb értékeltség mellett és tipikusan múltbeli átlaguk alatt forognak. A fejlett európai piacok közül kimondottan alacsony árazáson forog a brit részvénypiac, az alacsony értékeltségű, magas osztalékhozamot biztosító és az energiaáraknak kevésbé kitett angol vállalatokra ugyanakkor elkezdtek rátalálni a befektetők.
A gyenge ipari teljesítmény miatt az EKB monetáris politikája jelentős hatást gyakorolhat a részvényárakra. A várt kamatvágások és a hozamcsökkenés miatt a telekommunikációs és az ingatlanszektor felértékelődése folytatódhat, az olyan részvények, mint a Deutsche Telekom vagy a Vonovia kevésbé kockázatos befektetési lehetőséget nyújthatnak.

Fejlődő piacok

Az ázsiai piacok alulmúlták az amerikai piacokat idén. Az MSCI China Index 14,4 százalékkal, míg az indiai NIFTY 50 index 9 százalékkal került feljebb. A két piac azonban teljesen más arcot mutat. Ugyan a szeptemberi kormányzati stimulus új csúcsra vitte a kínai indexeket, a gyenge fogyasztás és ipari termelés, a demográfiai problémák, az ingatlanszektor válságos állapota, az államadósság magas szintje, illetve a fokozódó vámháború továbbra is kétségeket keltenek a befektetőkben a fenntartható növekedést illetően.

Az indiai részvénypiac ezzel szemben idén új csúcsra tört, köszönhetően a stabil gazdasági növekedésnek és a kínai piacról menekülő tőkének. Az új csúcsot követően a dollár erősödésével párhuzamos korrekció bontakozott ki, de így is az egyik legerősebb piac globálisan.

Kimondottan olcsónak tekinthető a kínai részvénypiac a historikus árazások alapján, ugyanakkor a geopolitikai feszültségek és a fenntartható gazdasági növekedés kérdésköre miatt várhatóan a továbbiakban sem ez a piac lesz a befektetők fókuszában. Az indiai gazdaság vonzóbb képet fest, ugyanakkor a magas, közel az amerikai piacokat elérő árazás miatt nem számíthatunk jelentős tőkebeáramlásra.

picture

Brazília, Mexikó, Dél-Korea és a világ kutyái

A világ kutyái azok a részvénypiacok és egyedi részvények, amelyek az előző évben botrányosan rosszul teljesítettek. Egyes stratégiák szeretik ezeket a következő év elején megvenni. Mai adásunkban három olyan ország részvénypiacáról beszélgetünk, amelyik mélyen alulteljesített 2024-ben.

Dél-Amerikában a mexikói részvénypiac jól tartotta magát az év első felében, májustól viszont a dollár erősödése, az új elnök radikális reformjai, főbb exportcikkei árának csökkenése, valamint Trump vámígéretei szétverték az eszközárakat. Hasonlóan gyenge teljesítményt tudott felmutatni a brazil piac is dollárban. Az év elején emelkedő olajárak még jó hatással voltak a nagy energiaipari cégek jövedelmezőségére, de az elmúlt hónapok dollárerősödése, az olajár csökkenése, a Kína felé irányuló vártnál gyengébb export, illetve a kamatemelések hozzájárultak a brazil index csalódást keltő teljesítményéhez. A brazil index és a GDP aránya mélypontra esett. A fiskális szenvedés csalódás a befektetőknek, és nagyon magas a reálkamat is. Az ország összeomlásától ugyanakkor nem kell tartani, hiszen versenyképes exportőr sok termékben. Korábban ilyen helyzetben Törökország vagy Argentína masszív vételi lehetőség volt, így a részvénypiac egyik legnagyobb kutyája 2025-ben felpattanhat.

A KKE régiót lefedő, általunk követett CETOP index sem tudott érdemi teljesítményt felmutatni idén. Az orosz-ukrán háború eszkalálódása elsősorban a lengyel piac gyenge teljesítményén keresztül éreztette hatását. A WIG20 index osztalékkal korrigáltan az év eleji szintek közelében mozog, melyet a magyar és cseh részvénypiac kétszámjegyű emelkedése csak részben ellentételez. Emellett a szeptembert követő dollárerősödés is hozzájárul a CETOP gyenge teljesítményéhez.

picture

Lengyelfókuszú prágai képeslap

Adásunk során szó lesz a helyi alapkezelők regionális versenyelőnyéről, a személyes találkozók kiemelt fontosságáról ebben a szakmában, és főszerepet kap Lengyelország, mint a régiónk kiemelt jelentőségű befektetési célpontja és lehetősége.

A háború közelsége a KKE régió árazására is nyomást gyakorol. Külön kiemelendő a görög és magyar részvénypiac, amelyek az elmúlt öt év legalacsonyabb értékeltségi szintjét súrolják, de a lengyel részvénypiac is bőven a múltbeli átlagos értéke alatt kereskedik. Egy deeszkalációs folyamat fellendíthetné a régió részvénypiacait, melyet az intézményi tőke a háborús félelmek miatt leginkább elkerült 2024-ben.

Elnökválasztást követő év – jó ómen a részvényeknek

A republikánus párt Szenátusban és Képviselőházban szerzett többségének köszönhetően Donald Trump javaslatai várhatóan kevesebb ellenállásba fognak ütközni, mint korábban. A választást követő években az S&P 500 teljesítménye szinte páratlannak mondható. Egészen 1928-ig visszamenően az index a választásokat követő évben átlagosan 6,5 százalék, az elmúlt 40 év adatai alapján átlagosan közel 18 százalék, míg az elmúlt 20 évben több mint 20 százalék hozamot ért el. Érdekesség, hogy az S&P 500 az elnökválasztást követően utoljára 2001-ben zárta mínuszban az évet. Ha a történelem nem hazudtolja meg magát, akkor az S&P 500 felülteljesítése a magas árazás ellenére is folytatódhat.

Egy irányba állnak a befektetők, de erősödik a pesszimizmus

A rövid távú piaci szentimentindikátorok jelenleg kontrasztos képet festenek az amerikai részvénypiacokról. A CNN Fear and Greed (félelem és kapzsiság) indexe extrém kapzsiságot mutat, ami rövid távon túlfűtöttségre utal. Eközben viszont továbbra is pozitívum a bikák számára, hogy egyáltalán nem kíséri (még) minden szinten optimizmus a jelenlegi részvénypiaci emelkedést sem az opciós piacon, sem pedig az AAII felmérésén. Az AAII aktuális heti szentimentfelmérésen már több volt a medve (38,6%), mint a bika (37,1%).

Idén a részvényopciókba árazott volatilitás értéke átlagos 15 százalék körül volt, ugyanakkor augusztusban a JPY erősödés okozta sokk alkalmával, valamint az amerikai elnökválasztás előtti időszakban is láthattunk jóval magasabb volatilitást. Jelenleg a VIX index 14 százalék körül áll. Trump vámpolitikai ambíciói miatt nagyobb mozgásokra készülhetnek a befektetők, ugyanakkor a leendő amerikai elnök híresen ügyelt arra előző ciklusa alatt is, hogy a részvénypiac meneteljen kormányzása alatt.

Az elmúlt negyedévekben a részvényalapokba már látványosan ömlött be a tőke, ez pedig 2025-ben is folytatódhat, ami az amerikai részvények emelkedését is hajthatja.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

2025: mi várható a régiónkban?

Olvasási idő: 3 p
A kép vegyes, de a kissé javuló GDP-növekedés, az inflációcsökkenés lassulása és a költségvetési kiigazítás nehézségei minden főbb régiós országban jellemzőek.
picture

Ezek a befektetések lehetnek 2025 sztárjai

Olvasási idő: 4 p
A tőkepiacok teljesítményét az új amerikai kormány törekvései, a geopolitikai események, az inflációs és növekedési kilátások, valamint a fejlett gazdaságok fiskális és monetáris politikája fogja formálni 2025-ben.
picture

Mi várható 2025-ben a világban?

Olvasási idő: 3 p
Merre tart a világ és a tőkepiacok? A Concorde múlt heti sajtóeseményén erre a kérdésre kerestük a választ.