Lakossági állampapír: jön a pénzeső
A hazai intézményi és lakossági befektetőket egyaránt foglalkoztatja, hogy a durván 7000 milliárd forintnyi PMÁP-állománynak mi lesz a várható sorsa. Az elmúlt hónapok forintleértékelődését látva és a kamatelőny megszűnésével az állományból jelentős tőkekivonásra számítunk. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) optimistább a kamatbevételek állampapírba történő újrabefektetésével kapcsolatban, azonban az alternatív befektetési lehetőségek számának megnövekedése miatt meggyőződésünk, hogy alacsony kockázatvállalás mellett a PMÁP előretekintő hozamánál jobb hozamokat is el lehet majd érni 2025-ben.
A lakossági befektetők által vásárolható inflációkövető kötvényekből (PMÁP) felépült állomány már 2023 végére megközelítette a 7000 milliárd forintot, de a legnagyobb volumenű, ehhez kapcsolódó esemény 2025-ben következhet. A kiemelkedő 2023-as infláció (éves átlagban 17,6%) alapján történő kuponfizetések ugyanis 2025 első negyedévére koncentrálódnak. Ennek mértéke megközelíti majd az 1000 milliárd forintot. Az időközben 7062 milliárdosra duzzadt PMÁP-állományból a kamatfizetéseken kívül néhány lejáró kötvény kifizetésére is sor kerül. Ez egyéb, nem inflációkövető lakossági papírok lejáratával együtt további 700 milliárdos kifizetést jelent az első negyedévben. Számításaink szerint így a lakossági állampapír-befektetésekből csak 2025 első negyedévében 1675 milliárd forintnyi friss pénz fog megjelenni a befektetők számláin.
2025 egészét tekintve a számok lényegesen magasabbak. A háztartások PMÁP-ból származó kamatjövedelme az 1300 milliárd forintot, míg a teljes lakossági állampapír-állományból befolyó összeg kamatokkal és lejáratokkal együtt a 3000 milliárd forintot haladhatja meg. Ez az összeg makroszinten is jelentős mértékű. A teljes lakossági kötvényállomány több mint egynegyedének, illetve a GDP csaknem 4 százalékának megfelelő tételről van szó.
Nagy a bizonytalanság
A felszabaduló források akár kétharmada is új befektetési lehetőségeket kereső pénz lehet, tekintettel a még mindig magas megtakarítási hajlandóságra és a csak lassan javuló fogyasztó bizalomra.
Az MNB kutatása szerint az állampapírok által fizetett kamatok 47 százaléka újra az állampapírpiacon, 17 százaléka más pénzügyi eszközben köthet ki. Az ÁKK tanulmánya is ezt támasztja alá, szerintük a kamat nagy részét ismét állampapírba fektethetik be a tulajdonosok, miközben a lakossági állampapírok állománya nem épül le.
Az mindenképpen jó hír, hogy az ÁKK nem aggódik annak ellenére, hogy a befektetők akár tömeges visszaváltásra is készülhetnek a kamatfordulókon. Erre először 2025. január 20-án kerül sor, amikor az ÁKK 130 milliárd forint kamat és legfeljebb 730 milliárd forintnyi állomány kifizetésére lesz kötelezve. Egy tömeges visszaváltás indikatív lehetne a további nagy, februárban és márciusban esedékes lejáratokra is.
Erre számíthatnak a befektetők
A PMÁP-ok kamatszelvényei 5-6 százalék közé esnek, ami egy újra fellobbanó inflációs környezetben átmenetileg reálhozamot sem biztosítana. Erre a forint gyengesége és az energiaárak emelkedése miatt megvan az esély, igaz, alapforgatókönyvünk szerint az infláció 2025-ben is mindössze 3,8 százalék lehet. Noha az inflációkövető papírokat érdemes hosszabb távon vizsgálni, rövid távon új, vonzóbb lakossági kötvények kibocsátására lehet szükség.
Az ÁKK tanulmánya szerint jelen pillanatban nincs olyan alacsony kockázatú likvid befektetés, amely a lakossági állampapíroknál érdemben magasabb hozamot kínálna. Ezt cáfolja ugyanakkor, hogy a régiós devizakötvények vagy az alacsony kockázati profillal rendelkező abszolút hozamú vagy vegyes befektetési alapok a jövő évben a PMÁP-ok nyújtotta hozamokat jóval felülteljesíthetik.
Szeretnék többet megtudni
Amennyiben szeretne többet megtudni a Concorde Csoportról és a szolgáltatásainkról, az alábbi mezők kitöltésével gyorsan és egyszerűen léphet kapcsolatba munkatársainkkal!
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.