Tényleg annyira szörnyű lesz Trump elnöksége?
Tekintve, hogy hetekig ezzel volt tele a gazdasági sajtó, érdemes néhány dologra kitérni. Nem tisztem megítélni a dolog politikai vonzatait, Donald Trump közismert kiszámíthatatlansága mellett az elemzések többsége egyébként is inkább csak ködszurkálás a jelen pillanatban. Amire portfóliómenedzserként vállalkozni tudok, az annak végiggondolása, hogy egyik vagy másik beígért intézkedésnek milyen potenciális hatásai lehetnek a világgazdaságra és a tőkepiacokra.
Az egyik leggyakoribb riogatás, hogy Trump mindenféle vámokkal szét fogja verni a globális gazdaságot, és akkor majd jön az infláció meg a recesszió egyszerre, és hogy ez nekünk magyaroknak is nagyon rossz lesz.
NINCS VARÁZSGÖMBÖM, ÉS TÉNYLEG LEHET, HOGY NAGYON ROSSZ LESZ, DE AZÉRT KÉTELKEDEM.
Egyfelől vannak a mérsékeltek – a pesszimisták szerint a reménykedők –, akik szerint ez csak tárgyalási technika, és ha több amerikai terméket, teszem azt földgázt vásárol az épp megfenyegetett ország, akkor nem is lesznek vámok. De a pesszimisták azt mondhatják erre, hogy ez csak vágyakozás: jön Trump és lesz nemulass. Nos, nézzük meg, mi is lehet a helyzet ilyenkor.
Hova tegyem a pénzem?
A HVG360 kéthetente megjelenő prémium hírlevelében a legérdekesebb befektetési trendekről olvashat a Concorde Csoport szakértőitől, akik azt vallják: a megtakarításainkról hozott döntéseink ugyanúgy követhetik a hétköznapi józan ész útjait, mint bármi más az életben.
A hírlevelet a megjelenést követően változatlan formában közöljük a Concordeblogon. Feliratkozás a hírlevélre ITT.
Trump általános, tíz százalékos vám bevezetését lebegtette meg minden partnerrel, így az EU-val szemben is. A jellemző hozzáállás szerint ez megemeli az USA-ban az európai termékek árát, így az USA-ban infláció lesz, az EU-ban meg recesszió, mert az amerikaiak a drágább európai termékekből értelemszerűen kevesebbet vásárolnak. Ez a logika az aranystandard időszakában talán helytálló lenne, most viszont, a szabadon lebegő devizák időszakában azonban szerintem nem ez fog történni. Ha az USA vámot vezet be egy adott országgal szemben, akkor a legegyszerűbb módja a vám kivédésének, ha az adott ország devizája pont a vám mértékével megegyező módon leértékelődik.
A PIACOK PONTOSAN MUTATJÁK AZ IRÁNYT.
Nagyjából augusztus vége felé a piac újra elkezdte Trumpot esélyesnek árazni az amúgy elég szoros versenyben, így augusztus vége óta öt százalékkal gyengült az euró a dollárral szemben. Ha Trump tényleg bevezeti a fent említett tíz százalékos vámot, akkor még öt százalék eurógyengülés teljesen semlegesíti ezt a hatást. Ergo az európai versenyképesség nem romlik semmit, ellenben a dollár drágább lesz. Ami egyébként az USA inflációját csökkenti, tehát az infláció is alacsonyabb lesz. Ha Európa olcsóbb lesz, akkor versenyképesebb is, például a turizmus is olcsóbb lesz egy amerikai szemszögéből, tehát a növekedés sem feltétlen sérül annyira. Szóval a hatások akár a várt ellentétei is lehetnek. Az első Trump-elnökség alatt is azt láttuk, hogy a Kínával szemben bevezetett vámok nem növelték az inflációt.
Ami pedig a hazai hatásokat illeti, a forint augusztus vége óta kereken tíz százalékkal értékelődött le a dollárral szemben, vagyis ennyivel javult a magyar versenyképesség egy amerikai befektető vagy magyar árukat, szolgáltatásokat vásárló szemszögéből. Szóval ha így nézzük, a fejlődő piaci devizák már száz százalékosan beárazták és kivédték egy tíz százalékos vám bevezetését.
Láthatóan Trump sokkal haragosabb például Mexikóra, ott egy pofon – tehát egy nagyobb vám – valószínűségét jóval előbb elkezdte árazni a piac. A nyár eleje óta húsz százalékot veszített az értékéből a peso, tehát ekkora vám hatása már semlegesítve van.
Persze a helyzet ennél sokkal bonyolultabb, és a leértékelődés sem old meg mindent, de egy gyenge deviza sokat enyhíthet a vámterheken. A dollár általános felértékelődése pedig relatív versenyhátrányt fog jelenteni az amerikai cégeknek. A szabadpiac egy ilyen egyszerű kiegyenlítő szelep, már ameddig hagyják működni.
A piacok előre árazó mechanizmusok is, tehát már most valamekkora valószínűséggel áraznak egy „rossz” forgatókönyvet, amely ha a sok alkudozás során felpuhul, akkor nem is lesz a végén annyira katasztrofális. Nyilván egy hatvan százalékos vám más tészta, de kétlem, hogy a teljes gazdasági öngyilkosság lenne a Trump-adminisztráció célja, márpedig egy hatvan százalékos vám az már az elnök és a párt népszerűségébe maró beavatkozás lenne. Ennél azért okosabbnak gondolom a stábot, amely körvonalazódik az elnök körül.
KORAINAK TARTOM TEHÁT AZ ÖRDÖG FALRA FESTÉSÉT A TRUMP 2.0 KAPCSÁN.
Kétségtelen, hogy a várhatóan nagyobb volatilitás és kiszámíthatatlanság a következő négy évben eredményez majd néhány ősz hajszálat az én esetemben is, de a fentiek okán óvatosabb lennék a riogatással.
Azt látni kell, hogy az USA már a Biden-adminisztráció alatt is erősen önérdekkövető módon építette iparát, gazdaságát, és próbál függetlenedni számos ponton Kínától. Kína hasonló módon iparát széttámogatva próbál versenyképes termelő lenni a világban. Ebben a beavakozásoktól, állami támogatásoktól hemzsegő rendszerben a versenysemleges, támogatásmentes mantrát fújó, és egyben mindent túlszabályozó EU elaludt. A kesztyűt fel kell venni. Ebből a szempontból a dolgokat nyersebben kimondó Trump-elnökség akár segíthet is.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.