Itt a recesszió, itt van újra
Egy ködös reggelen Stirlitz arra riadt fel, hogy irgalmatlan kitartással csengetnek. Fejfájással ébredt, előző este elaludt a tévé előtt. A készülék azóta is be volt kapcsolva. A reggeli hírekben az Inflációt látta meg egy pillanatra, ahogy interjút ad, és azt magyarázza, hogy van valami, amitől még a magas kamatoknál és persze Stirlitznél is jobban fél. Stirlitz nem akarta hallani, mi lehet az. Elege volt már a témából, zúgott a feje, az ajtócsengő pedig folyamatosan kegyetlenül berregett. Végre kitámolygott az előszobába és nagy nehezen kinyitotta az ajtót.
A Recesszió állt a küszöbön.
Stirlitz ebben a pillanatban ébredt fel igazából. Azonnal rájött, hogy a 2022-es inflációgyorsulásról álmodott. Akkor jól látszott, hogy az infláció olyan magasra szökött fel, hogy jelentős fogyasztásvisszaesést hoz majd magával, ami egy nem túl erős nemzetközi gazdasági környezettel kombinálva recesszióhoz fog vezetni. Így is lett. 2022 második felében már technikai recesszió volt, 2023-ban pedig a teljes éves GDP változás negatív értéket mutatott.
De most már 2024 van, gondolta Stirlitz. Régi ellensége, az Infláció, olyan kicsire töpörödött, hogy az MNB célértékét is elérte, szeptemberben kereken 3 százalékon állt. (Stirlitz nem izgult az 5 százalékhoz közeli maginfláció miatt, pedig lehet, hogy kellett volna…) Az év elején 3-4 százalékos GDP-növekedést jeleztek előre 2024-re, a kormányzati terv még 4 százalékkal számolt… igaz, az ősz elején már inkább 1,5 százalék körüli növekedést tartottak reálisnak. Az azért még mindig valami, nyugtatgatta magát Stirlitz. Így egy kicsit fellélegezve és az előbbi rémálmát gyorsan elfeledve szokása szerint odaült az este bekapcsolva maradt tévé elé és belenézett a hírekbe.
A KSH október 30-i közleménye szerint 0,7 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye a harmadik negyedévben. Ez a második negyedéves -0,2 százalékos adat után azt jelenti, hogy technikai recesszióban van a hazai gazdaság.
– magyarázta a bemondó.
Micsoda?? – méltatlankodott magában Stirlitz. Ezt nem hiszem el, hát már megint! De hát a fogyasztás már elkezdett kigyógyulni az inflációs sokkból, van kereslet a szolgáltatószektorban és, és… És hirtelen semmi más nem jutott eszébe. Mielőtt azonban ismét mély depresszióba esett volna, máris a 2025-ös GDP-növekedési kilátásokra terelődött a figyelme:
A mostani negyedéves adatnak nincs nagy jelentősége, hanem az éves GDP-számra kell figyelni.
– hallgatta tovább a híreket Stirlitz.
A 2025-ös költségvetést 3,4 százalékos növekedési céllal tervezik, amelyet a BYD és BMW új gyárainak indítása is segít.
Stirlitz, aki az előző napon a nemzetközi autóipar helyzetéről és a Kínára kivetett vámokról szóló elemzéseket böngészgetett, nem értette pontosan, hogy a BYD és a BMW hogyan fog segíteni. De úgy érezte, hogy a nemrég bejelentett 3-6 százalékos GDP-növekedési célsávhoz képest a 3,4 százalékos növekedési tervvel a költségvetés talán az óvatos oldalra állt.
Azért mégis jó lenne tudni, hogy miből lesz GDP-növekedés jövőre, mert az idei a harmadik negyedéves statisztika alapján könnyen 1 százalék alatt maradhat, de legeslegjobb esetben is csak 1,3 százalék lesz, morfondírozott tovább. „Bázishatás” – gondolta Stirlitz. „Stirlitz” – gondolta a Bázishatás. Stirlitz nem szerette a Bázishatást, mert úgy érezte, nehéz különválasztani más hatásoktól, és amikor erről beszélt a barátaival, mindig furcsán néztek rá. A Bázishatás nem szerette Stirlitzet, mert úgy érezte, hogy Stirlitznek olyan elvárásai vannak vele szemben, mintha a Bázishatás lenne a gazdaság húzóágazata.
Közben meg Stirlitz esetleg még fogyasztani is elfelejt, és akkor ki fog majd új beruházásokat indítani és növekedést generálni? Talán a gyengülő forint felpörgeti az exportot? De az az inflációt is gyorsíthatja. Hű, ez egyre bonyolultabb lesz! – aggodalmaskodott Stirlitz. Azért jó lenne megérteni, hogy mi is történik… Hogyan fogom így menedzselni a befektetéseimet jövőre??
Vagyonkezelés – gondolta Stirlitz.
Stirlitz – gondolta a Vagyonkezelés.
(Borítókép: Vjacseszlav Tyihonov, mint Stirlitz A tavasz tizenhét pillanata sorozatban, forrás: Sputnik/AFP)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.