Az USA-fölény és a technológiai vezetés kérdése 2024-ben
Az a fajta amerikai és technológiai felülteljesítés, amely a 2009 és 2023 közötti szárnyalásban jellemezte a globális részvénypiacokat, az Nvidia 2024-es kimagasló teljesítménye ellenére sincsen már jelen a részvénypiacokon. Könnyen lehet, hogy az előttünk álló hónapokban nemcsak arra kaphatunk választ, hogy véget ér-e a 15 éve kikezdhetetlen bikapiac, hanem más megatrendekben is forduló jöhet.
Az idei évnek lassan eltelik a negyede, éppen ezért nem árt néhány vezető részvényindexnél megnézni, hogy miképpen állnak eddig 2024-ben:
A tavalyi évvel ellentétben – amikor a káprázatos hetesnek nevezett technológiai behemótok a győztes mindent visz elvén tényleg mindent vittek – az idei évben nagyon egységesek eddig a részvénypiaci hozamok. A vezető amerikai indexek és az EU két legfontosabb részvénypiaci indexe jellemzően 8-9 százalékos pluszban van.
Ami külön érdekesség, az a Nasdaq-100 technológiai index „beleszürkülése” a tömegbe. A már bő évtizede megszokott technológiai vezetés helyett ugyanis inkább nagykapitalizációjú vezetés van, ennek is köszönhető, hogy a hozamlistánk élén az S&P 100 és az S&P 500 indexek állnak.
Az idei rangsor élesen elüt a 2023-as év hozamaitól, amikor is így nézett ki az imént már bemutatott hét tőzsdeindex százalékos emelkedése:
A mesterséges intelligencia sztori berobbanása, illetve a technológia vezetésével lezajlott 2022-es medvepiac után persze mondhatnánk azt, hogy „könnyű volt” a Nasdaq-100 indexnek tavaly így kiemelkednie a többi részvényindex közül. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, a technológiai vezetés (és az USA-fölény) bő évtizedes megatrend.
Ezt a megatrendet úgy tudjuk a legkönnyebben megfigyelni, ha megnézzük a 2009 és 2023 közötti 15 évre vonatkozó kumulált hozamokat is a már kétszer is megvizsgált hét részvényindex esetében:
Gigantikus nagykapitalizációjú technológiai fölényt láthatunk, aminek köszönhetően a Nasdaq-100 index magasan kiemelkedik az egész mezőnyből. Ennek egyfajta mellékes következményeként az S&P 500 és S&P 100 indexek is (amelyekben a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok érdemi súllyal benne vannak) jelentős mértékben felülteljesítették az általunk vizsgált két európai indexet.
A 2008-2009-es pénzügyi válság óta három megatrend határozza meg a globális részvénypiacot:
- A 15 éve kikezdhetetlen bikapiac (ennek a legjobb mutatója az, hogy a világ legfontosabb részvényindexe, az S&P 500 egy-két turbulens hetet leszámítva folyamatosan a saját 200 hetes mozgóátlaga fölött van);
- A technológiai részvényeknek csak az 1991 és 1999 közötti időszakhoz hasonlítható szárnyalása és döbbenetes felülteljesítése;
- Illetve nagyrészben ennek a technológiai felülteljesítésnek köszönhetően az USA részvénypiacainak a fölénye a világ többi piacával szemben hozamokban, értékeltségben, piaci kapitalizációban és részvénypiaci forgalomban.
A harmadik pontban említett amerikai fölény oda vezetett 2024 márciusára, hogy az USA (és egyben természetesen a világ) legértékesebb tőzsdei vállalata, a Microsoft (3190 milliárd dolláros piaci kapitalizáció) többet ér, mint a 157 érdemi részvénytársaságból álló teljes francia részvénypiac (3132 milliárd dolláros összpiaci kapitalizáció). Vagy oda, hogy a 221 érdemi részvénytársaságot magáénak tudó német részvénypiac (2372 milliárd dolláros összpiaci kapitalizáció) alig ér többet, mint a harmadik legértékesebb amerikai tőzsdei vállalat, az Nvidia (2285 milliárd dolláros piaci kapitalizáció).
A 15 éve tartó három megatrendből aránytalanul sokat vizsgáljuk az elsőt, vagyis hogy meddig tarthat a bikapiac, bikapiac van-e még. Bennem azonban 2024-es év első negyedévét látva – például a korábbi két szuperszonikus menetelő, az Apple és a Tesla alulteljesítését – egyre gyakrabban merül fel az a kérdést, hogy meddig tarthat a másik két megatrend.
KÖNNYEN LEHET UGYANIS, HOGY AZ IDEI ÉVBŐL HÁTRALÉVŐ IZGALMASNAK KINÉZŐ BŐ KILENC HÓNAPBAN AZ IGAZÁN NAGY ESEMÉNYEK AZ USA-FÖLÉNY ÉS A TECHNOLÓGIAI VEZETÉS KAPCSÁN FOGNAK MEGÉRKEZNI.
Semelyik trend sem tarthat ugyanis örökké.
(Az írás adatai a 2024. március 21-i tőzsdei záróárakkal kerültek kalkulálásra. Borítókép: Nasdaq MarketSite, forrás: Bloomberg)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.