A mesterséges intelligencia elterjedésén ismét a legnagyobb techcégek fognak keresni

picture

A ChatGPT 2022-es berobbanása után élénk verseny indult a generatív AI-megoldások piacán, rengeteg új ötlet és ezekre épülő startup született, mostanra azonban úgy tűnik, ezek jelentős része néhány éven belül vagy teljesen elhal, vagy beolvad nagyobb, régebbi cégekbe. A költségek ugyanis egyszerűen túl magasak ahhoz, hogy a kicsik önállóan túléljenek.

A mi cégünk azzal foglalkozik, hogy a közösségi médián található tiltott tartalmakat szűrje ki egy speciális scannelési technológiával. Ha ehhez az Open AI eszközeit használnánk, az pont százszor annyiba kerülne, mint amennyit mi el tudunk kérni ezért saját ügyfeleinktől. Emiatt létrehoztunk egy saját modellt, amivel viszont költségoldalon továbbra is pengeélen táncolunk

– meséli a Bloombergnek Sasha Haco-t, az Unitary nevű cég vezérigazgatója.

Ők a számítási teljesítményekhez szükséges AI-chipekhez a Microsoft és az Amazon felhőszolgáltatásain keresztül tudnak hozzáférni. Ezeknek a chipeknek az ára három év alatt megduplázódott, és a megnövekedett kereslet miatt gyakran nehézséget okoz már a kapacitás bérlése is.

Voltak időszakok, amikor egész egyszerűen nem kaptunk hozzáférést a felhőhöz, és a szokásos ár tízszeresét kellett kifizetnünk a számítási igényeink elvégzéséért.

Haco szerint egyetlen generatív AI-startup sem jött még rá, hogy hogyan működtessen alacsony költségű üzletet. Egy másik San Franciscó-i AI-startup alapítója fanyar humorral a Bloombergnek úgy fogalmazott, egyes AI-chipeket és a felhőalapú számítástechnikát bérlő cégek csak úgy tudnak pénzt keresni, ha az ügyfeleik igazából nem használják a szolgáltatásaikat. Ronald Ashri, a Dialogue.ai startup cég vezérigazgatója pedig ahhoz hasonlította a helyzetet, mintha egy cég által nyújtott szolgáltatásnál a tevékenység közben felhasznált áram jelentené a legnagyobb tételt.

Az AI-startupok a legnagyobb haszonélvezője tehát valójában a Microsoft, az Amazon, és az Alphabet/Google, de mindenekelőtt az AI-forradalom koronázatlan királya, az Nvidia Corporation.

Rodolfo Rosini, a Vaire Computing chipgyártó vállalat vezérigazgatója a Bloombergnek azt mondta, jelenleg ezek a startupok a kockázatitőke-befektetőktől összeszedett pénzüket rövid úton a három nagy felhőszolgáltató cégnek és az Nvidiának fizetik be. Hát ezért duplázhatott az Nvidia ára alig egy év alatt és lett a világ egyik legértékesebb vállalata.

Kérdés, mi lesz így a kisebb AI-cégekkel? A nagy technológiai cégek a trösztellenes szabályok miatt óvakodnak az AI-felvásárlási üzletek hatásaitól, ezért inkább a befektetések felé mozdulnak el. A nagy technológiai cégek AI-startupokba történő befektetései több mint 24,6 milliárd dollárt értek el 2023-ban, szemben a 2022-es 4,4 milliárd dollárral. Ez a növekvő befektetési aktivitás pontosan a szigorú szabályozási eljárás elkerülését célozza. (Bár miután az Amerikai Szövetségi Kereskedelmi Bizottság élénken vizsgál több ilyen befektetést, beleértve a Microsoft több milliárd dolláros tétjét az OpenAI-ra és az Amazon bevásárlását az Anthropicba, az inga ismét visszalendülhet a hagyományos felvásárlások irányába.)

A legvalószínűbbnek jelenleg mindenesetre egy három kimenetű forgatókönyv tűnik:

  • A szabályozás miatti nyomás megakadályozza az olyan vezető AI-startupok felvásárlását, mint például a Perplexity, a Cohere, a Character.ai és az Inflection, amelyeknek az értéke már most meghaladja az 1 milliárd dollárt. Ezekbe befektetői pénzek érkezhetnek továbbra is.
  • A kisebb szereplők közül néhányat felvásárolnak.
  • A többi feltörekvő cég pedig a költségnyomás miatt eltűnik a süllyesztőben.

Az AI-sztori eredménye egy a maihoz nagyon hasonló játéktér lesz, ahol a legnagyobb szereplők egyre nagyobbak lesznek. Ez ismét a nagy technológiai cégek pozícióját fogja erősíteni, a verseny szűkülésén keresztül pedig inkább káros hatásai lesznek társadalmi nézőpontból.

Amikor az általános célú mesterséges intelligenciát, amely beépül az életünk minden területére fél tucatnyi cég uralja majd, az jelenleg szinte elképzelhetetlen hatalmat és befolyást biztosít majd ezeknek a cégeknek. Nagy kérdés, hogy biztosan szeretnénk-e ezt.

(Borítókép forrás: Getty Images)

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Az Nvidia az AI-aranyláz legnagyobb nyertese

Olvasási idő: 6 p
Körülbelül olyan pozícióban van az Nvidia napjaink mesterséges intelligencia aranylázában, mint amilyen helyzetben az alaszkai kocsmáros volt a valódi aranyláz idején.
picture

A mesterséges intelligencia és a medvetáncoltatás

Olvasási idő: 5 p
Volt az idei február eddig eltelt részében két nagyon érdekes részvénypiaci mozgás az Nvidia oldalvízén. Két a mesterséges intelligencia történetben részt vevő nyertes részvényben szabályos vételi pánik alakult ki, ami azt mutatja, hogy fogytán van a lemaradók és a shortosok türelme.
picture

Történelmet írt a Meta, nagy győzelmet arattak a bikák

Olvasási idő: 4 p
A pénteki napon voltak nagyobb napon belüli pluszban a Meta Platforms részvényei, mint amekkora maga a részvényár volt szinte pontosan 15 hónappal korábban. És még mondja azt valaki erre, hogy nem egy felgyorsult, impulzív változásokat hozó világban élünk.