Ezekkel a módszerekkel a gázfogyasztásunk harmadát megspórolhatjuk
A tavaly decemberben emelkedésnek induló európai gázár, amelyet aztán brutálisan meglökött a február óta egy cseppet sem csillapodó orosz-ukrán konfliktus, jelentősen növelte a recesszió bekövetkezésének a valószínűségét Európában. Az energiaválság következtében sorra látnak napvilágot a kialakult helyzethez való alkalmazkodást elősegítő kormányzati, illetve EU-s intézkedések. Németországban például a látványosságok kivilágítását lekapcsolták, illetve a meleg vizet elzárták a különböző sportlétesítmények területén. Az Európai Unió pedig megkérte a tagországokat, hogy 15 százalékkal csökkentsék a fogyasztásukat.
A SZABÁLYOZÓI OLDAL MELLETT AZONBAN A HÁZTARTÁSOK IS ÉRDEMBEN HOZZÁJÁRULHATNAK A VÁLSÁG ELKERÜLÉSÉHEZ.
Az európai háztartások a gázkereslet 30 százalékát teszik ki, melynek fényében sokakban felmerült, hogy milyen módon csökkenthető a szektor gázfüggősége. Egy friss felmérés alapján a kereslet közel a kétharmadára visszavágható az előző évek szintjeihez képest, amennyiben a háztartások megváltoztatják szokásaikat. A kutatást a Bernstein elemző csapata végezte el. Természetesen háztartásonként és élethelyzetenként teljesen eltérő, hogy hol milyen spórolásra van lehetőség. Ahogyan az időjárási és technológiai adottságok is jelentősen befolyásolják az egyes felvetések életszerűségét. A kutatás leginkább arra alkalmas, hogy a nagyságrendeket hozzávetőleg érzékeltesse.
Az egyes módszerek részleteiben pedig a következők (potenciális energiamegtakarítási mértékek zárójelben):
- A termosztát által beállított hőmérséklet 1 Celsius-fokkal való lejjebb vétele, 19 Celsius fokra (7%): télen a háztartások gázkereslete megduplázódik, melynek 80 százalékát a különböző helyiségek fűtése teszi ki, a maradék 20 százalék pedig a vízmelegítésnek, illetve a főzésnek tudható be.
- A termosztát újabb 1 Celsius-fokkal való letekerése, 18 Celsius-fokra (7%): számos háztartás már megkezdte fogyasztásának szándékos visszavágását a spórolás céljából, melynek a fentebb említett egyik eszköze nemcsak hatékony, hanem a legtöbb esetben könnyen kivitelezhető is.
- Vastagabb pulóver viselése a fűtési szezonban (4%): kutatók becslései szerint a vastagabb ruhaviselet a termosztát 0,5-2 Celsius-fokkal való lejjebb vételét eredményezheti.
- Víztakarékos zuhanyfej, illetve a bojler naponta kétszer való használata (4%): becslések alapján a lassabb vízátfolyással rendelkező zuhanyfejek körülbelül 40 százalékkal csökkenthetik a vízhasználat mértékét.
- A fűtés megkezdésének kitolása novemberre október helyett (3%), illetve leállításának előrehozása februárra, március helyett (3%).
- A fűtőegységek kikapcsolása a nem használt helyiségekben (3%): a Bernstein elemzői egy átlagos, 2,4 fővel, illetve 2,7 hálószobával rendelkező háztartásra levetítve végezték el a kutatást, melyben kiemelik, hogy kellő tudatossággal megoldható, hogy legalább egy szoba mindig üres és ezáltal közel zéró energiaigényű maradjon a nap bármely órájában.
A fenti módszerekkel a lakosság akár jelentősen is visszafoghatja energiafogyasztását.
(Borítókép: a termosztát lejjebb vétele is segít a spórolásban, forrás: Getty Images)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.