A globalizáció hanyatlása
Donald Trump második elnöksége minden bizonnyal felgyorsítja a globalizáció hanyatlását. A vámháború, USA és Kína válása fájdalmas következményekkel jár a világ, és nem utolsó sorban a tőkepiaci befektetők számára. Természetesen minden folyamat visszafordítható, de miközben az okok nem szűnnek meg, a megoldási kísérletek akár katasztrofálisak is lehetnek.

Ha messziről nézzük, akkor az USA a globalizáció egyik legnagyobb nyertese, a berlini fal leomlása óta a leggyorsabban növekvő fejlett gazdaság. A folyamatoknak köszönhetően az infláció egészen a 2020-as évek elejéig eltűnt, a kötvényhozamok, a hitelkamatok 40 éven keresztül csökkentek, az eszközárak pedig szinte töretlenül emelkedtek. Kiemelkedő ezek közül az amerikai részvényindexek látványos, a világ egészét meghaladó felülteljesítése. Fel is merül a kérdés: ha ennyire jól megy az USA-nak, akkor miért választanak meg egy olyan elnököt, aki az USA globális dominanciájának kedvező globalizáció ellen küzd vámokkal, és még számos egyéb módon?
Hova tegyem a pénzem?
A hvg360 kéthetente megjelenő prémium hírlevelében a legérdekesebb befektetési trendekről olvashat a Concorde Csoport szakértőitől, akik azt vallják: a megtakarításainkról hozott döntéseink ugyanúgy követhetik a hétköznapi józan ész útjait, mint bármi más az életben. A hírlevelet a megjelenést követően változatlan formában közöljük a Concordeblogon.
Feliratkozás a hvg360 hírlevelekre ITT.
Az okokat néhány egyszerű számmal tökéletesen kifejezhetjük. 1990 óta az USA munkásainak bére a háromszorosára emelkedett, eközben az S&P500 index árfolyama a harmincnégyszeresére nőtt.
AZ USA-BAN A TÁRSADALMI EGYENLŐTLENSÉG MA MÁR NAGYOBB, MINT PÉLDÁUL BRAZÍLIÁBAN.
Vagyis az amerikai középosztály kimaradt a jóból, a globalizáció nyertesei a tőkések, az amerikai nagyvállalatok lettek. Rengeteg mutató bizonyítja ezt, kevés ennél egyértelműbb trend látható. A globalizáció hatására az amerikai középosztály bértárgyalási ereje eltűnt, az olcsón külföldre helyezett termelésből származó profitot a tőketulajdonosok keresték meg.
A fenti 40 éves trend megtörésére nem lesz megoldás a vámok kivetése. Az ipar állami eszközökkel kikényszerített visszatelepítése – amit ez az intézkedés elvileg eredetileg célozna –, elképesztően nehéz dolog. Egyszerűen azért, mert azt feltételezi, hogy a politikusok jobban tudják a gazdaságot menedzselni, mint a szabad piac, és lássuk be, ez szinte kizárt.
Az ipar-visszatelepítési szándék nem a republikánus párt sajátja, teljes egyetértés van benne az Egyesült Államok nagy pártjai között. De szinte semmilyen látható sikert nem ért el a Biden-féle CHIPS Act sem, ami a félvezetőgyártás helyi felpörgetését célozta, ellenben rendkívül drága volt. A globalizáció mellékhatásainak kezelését szinte mindenütt sikeresebben oldották meg, mint az USA-ban, még Kínában és az EU-ban is: a szociális háló, a munkások védelme, vagy például a progresszív adózás is sokat enyhíthet a problémákon. Hogy olyan apróságokat ne is említsünk, mint a széleskörű hozzáférés biztosítása a jó minőségű oktatáshoz egyebek mellett a társadalmi rétegek átjárhatósága érdekében.
Sajnos a vámok nem fogják csökkenteni a társadalmi egyenlőtlenséget. Negatív hatásuk viszont lehet: az USA középosztálya ugyanis a globalizáción a termékek relatív olcsóságát mindenképpen megnyerte. Gondoljuk olyan egyszerű dolgokra, mint a könnyen hozzáférhető ruhák, számítógépek vagy televíziók. A vámok ezt jó eséllyel elveszik, miközben a várt gyár-visszatelepítés megítélésem szerint hiú remény. Arról nem is beszélve, hogy az amerikai emberek nem szeretnének már gyárakban dolgozni, erről írtunk már korábban is. Vagyis a gyárakkal együtt olyan munkásokat is be kellene telepíteni, akik hajlandóak ezekben dolgozni, ez viszont a migrációellenes trendeket erősítheti fel.
ÖSSZESSÉGÉBEN ÚGY LÁTOM, HOGY AZ OLCSÓ TERMELÉS POZITÍV HOZADÉKAINAK ANNYI, MIKÖZBEN A VÁRT HASZNOK ELJÖVETELE ERŐSEN KÉRDÉSES.
A jelen állás szerint a vámok elvehetnek ugyan az amerikai tőketulajdonosoktól is jövedelmet, ugyanakkor ennek ára az USA globális dominanciájának csökkenése lesz – nem pedig a felemelkedése. Mindehhez extra adalék a strukturális rivalizálás Kínával, ami a végén két külön gazdasági pénzügyi blokkot fog eredményezni a világban. Ez globálisan magasabb termelési költségeket, alacsonyabb profitmarginokat, végül alacsonyabb értékeltségi mutatókat fog eredményezni.
Lose-lose
A befektetők számára pedig a fentiekből leginkább a következők fontosak. Rövid távon lehet arra számítani, hogy a Trump-adminisztráció a mostani extrém vámszintekből visszatáncol, és ennek majd örülni fognak a piacok. Ugyanakkor hosszú távon a globalizáció visszaszorulása, a blokkosodás értelemszerűen kedvezőtlen lesz az eddig túlteljesítő, és a világ többi részéhez képest drága amerikai részvénypiacoknak, miközben összességében a világ egésze is veszít a folyamaton.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.