Európa az új sztár!

Nehéz lenne az elmúlt hetek eseményei után úgy írni arról, hogy mégis mibe tegyük a pénzünk, hogy figyelmen kívül hagyjuk az elmúlt hetek eseményeit. Az Egyesült Államok elnöke ugyanis gondolt egyet, és valami végtelen egyszerű Móricka-matekkal visszaküldené a globális kereskedelmet az 1930-as évekbe, az amerikai gazdaságot pedig a ’60-as és ’70-es évek álmos kertvárosi romantikájába.
Hova tegyem a pénzem?
A hvg360 kéthetente megjelenő prémium hírlevelében a legérdekesebb befektetési trendekről olvashat a Concorde Csoport szakértőitől, akik azt vallják: a megtakarításainkról hozott döntéseink ugyanúgy követhetik a hétköznapi józan ész útjait, mint bármi más az életben. A hírlevelet a megjelenést követően változatlan formában közöljük a Concordeblogon.
Feliratkozás a hvg360 hírlevelekre ITT.
Persze lehet azzal érvelni, hogy csökkenteni kell Amerika függését a kínai beszállítási láncoktól. Az túlzó mértéket öltött és veszélyes lehet, ha Kínára nem barátként, hanem gazdasági, geopolitikai kihívóként tekintünk. Azonban
KIZÁRT, HOGY ELHOZZA A KÍVÁNT EREDMÉNYT, HA A VILÁG KÉT LEGNAGYOBB GAZDASÁGA EGYMÁST 100 SZÁZALÉK FELETTI VÁMOKKAL REVOLVEREZI MEG NÉHÁNY NAP ALATT.
A kritikus ágazatok, iparágak visszatelepítése a vámok fokozatos emelésével akár hosszú távon el is indulhat. De teljesen irreális, hogy egyetlen hét alatt gyárak, komplex beszállítói láncok települjenek át Kínából. Merthogy a Trump-adminisztráció egyetlen hetet adott az alkalmazkodásra: hét napot, úgy, hogy abból három alatt az elnök látványosan elvonult golfozni.
A szándék tehát bizonyos pontokon érthető, a kivitelezés azonban pocsék, és mindez pedig könnyen visszaüthet Donald Trumpra: másfél év múlva kongresszusi és képviselőházi választások lesznek, a republikánusok akár bukhatják is néhányfős többségüket. Egy komolyabb pénzügyi válságot vagy gazdasági recessziót nehezen fognak túlélni, különösen úgy, hogy egyértelműen ők okozzák. Azt is látni kell, hogy a feldolgozóipar visszatelepítése számos ponton lehetetlen, felesleges és nem is kívánatos.
A demokrata adminisztráció is próbálkozott vele, sikertelenül. Néhány kritikus iparágban, mint például a chipgyártás, szükséges, de pólót vagy futócipőt nem lehetséges az Egyesült Államokban olyan áron előállítani, mint Kínában vagy Vietnámban. Ami ennél is fontosabb, hogy ez nem is vágya az amerikai embereknek. Trump úgy vette át az amerikai gazdaságot, hogy teljes foglalkoztatottság van, azaz továbbra is feszes a munkaerőpiac,
ÉVENTE MILLIÓS NAGYSÁGRENDŰ LEGÁLIS BEVÁNDORLÓ MELLETT MILLIÓS ILLEGÁLIS BEVÁNDORLÁS KELLETT EDDIG, HOGY AZ AMERIKAI GAZDASÁG SZŰNHETETLEN MUNKAERŐÉHSÉGÉT FEDEZZÉK.
Továbbá: az amerikaiak nem szeretnének gyárakban dolgozni. Egyfelől a szolgáltatóiparban a bérek 20-30 százalékkal magasabbak, mint a feldolgozóiparban, és az USA egy szolgáltatásalapú gazdaság. Másfelől egy friss felmérés szerint a mai amerikai gyerekek 1 százaléka szeretne cowboy lenni, és még ez is több annál, mint ahányan gyárakban szeretnének dolgozni. Szóval erre nincs igény, mint ahogy valós választói igény a kereskedelmi háborúzásra sincs, egyszerűen ez nem érdekli a választókat. Ha viszont elveszítik az állásukat emiatt, az már fogja.
Mi köze a fentieknek a befektetésekhez?
Nos, Trump megválasztását követően mindenki azt gondolta, hogy eljön az USA új aranykora, tehát amerikai részvényeket kell venni, nincs mese, nekik nagyon jó lesz. Már akkor is gyanítottam, hogy ha valamiben ekkora piaci konszenzus van, akkor az tuti nem így lesz. Trump viszont, ahogyan azt az előző cikkemben is írtam, épp a Make Amerika Smaller Again valósága felé löki az országát. Most úgy tűnik, ez a szlogen lesz a Trump-adminisztráció leglátványosabb eredménye. A tőkepiacok pedig mindezt tökéletesen meg is mutatják. Amerika évtizednyi felülteljesítésének pont Trump megjelenésével leáldozott. Minden erre épülő stratégia vérzik, nem véletlenül.
Csak vedd meg csukott szemmel az S&P 500 indexet, hozzá egy kis amerikai kötvényt meg dollárt, és minden rendben lesz. Szinte mindenhol ez folyt baráti beszélgetések során tavaly év végén. A kötvényportfólión talán összejött 1 százalék körüli nyerő dollárban, ugyanakkor a zöldhasú értéke 10 százalékkal csökkent az euróval szemben. Az S&P 500 közel 10 százalék bukóban van dollárban idén, és ebből kifolyólag euróban inkább 20 százalék körüli a veszteség.
Tehát az adminisztráció bement egy olyan utcába, amiből nehéz lesz kitolatni, recessziót okozhatnak, és az USA világban betöltött szerepét oly mértékben degradálták néhány nap alatt, hogy a tőke effektíve menekül az USA-ból. Mindez ráadásul végtelen ostoba, átgondolatlan logikával, határidőkkel és láthatóan impulzívan, nulla előkészítéssel történik. Az álmoskönyv szerint ez így mindenre garancia, csak a gazdasági prosperitásra, felülteljesítésre nem.
Mindemellett Európa felébredt Csipkerózsika-álmából. Németország új vezetése eltörölte az adósságfék-szabály hadi kiadásokra vonatkozó megkötéseit, ezen felül infrastruktúrára is elköltenek 500 milliárd eurót. Ennek köszönhetően az európai növekedés be fog robbanni, miközben az USA lemaradása akkor is borítékolható, ha Trump teljes visszavonulót fúj a kereskedelmi háborúzás terén. A kockát ugyanis, bár meggondolatlanul, de már elvetették.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.