Ahol a bölcsőde és az óvoda is luxuskiadás

picture

(A cikk először a Forbes.hu oldalán jelent meg 2024. november 17-én.)

Az elmúlt két-három évben világszerte sokakat foglalkoztatott az amerikai árszínvonal, azaz az infláció aggasztó emelkedésének mértéke, majd normalizálódása. A Fed idén ősszel már sikeresnek könyvelte el az infláció elleni harcot, azonban az inflációs kosár egyes összetevőinél még továbbra is a megcélzott 2 százaléknál jóval magasabb áremelkedést tapasztalhatnak az amerikai polgárok.

Az egyik ilyen kategória a gyermekgondozás, gyermekfelügyelet költsége,

AMELY HOSSZÚ ÉVTIZEDEK ALATT BRUTÁLIS, AZ ÉLELMISZERÁRAKAT ÉS A LAKHATÁST IS MEGSZÉGYENÍTŐ DRÁGULÁSON MENT KERESZTÜL.

Az amerikai gyermekgondozási rendszerben fellépő egyensúlytalanságok és az elhanyagolt állami beruházások hatására luxussá vált a 0-6 év közötti gyermekek felügyeletét ellátó magánóvodák és bölcsődék igénybevétele a gyermekes családok számára.

Az Amerikai Egészségügyi és Szociális Minisztérium ajánlása alapján ideális esetben a gyermekfelügyeletre/gyermekgondozásra allokált összeg a háztartás jövedelmén belül nem haladja meg a 7 százalékot. A gyakorlat azonban nem teljesen ezt mutatja, ugyanis az olcsóbbnak mondható államokban, mint Mississippi és Alabama körülbelül évi 7000 dollárért hozzáférhetőek az előbbi szolgáltatások, míg például New Yorkban vagy Washingtonban akár a 20 000 dollárt is meghaladhatja az erre fordított kiadás egy évben. Természetesen a különböző államok medián jövedelméhez viszonyítva érdemes vizsgálni az említett költségeket. A gyermekgondozás az olcsóbb államokban a háztartások 2022-es éves medián jövedelmének körülbelül 13-14 százalékát viszi el, míg a borsosabb árat fizetni kényszerülő, de általában magasabb medián jövedelemmel rendelkező államokban akár 24-25 százalékot is jelenthet.

A jelenség nem pusztán anyagilag hozza nehéz helyzetbe a gyermekes családokat az Egyesült Államokban, hanem a munkaerőpiaci hatásokon keresztül a gazdaságra is befolyással bírhat. A legfrissebb felmérések alapján a megugró gyermekfelügyeleti költségek miatt negyven százalékkal nőtt azoknak az aránya 2019-hez viszonyítva, akik kifejezetten emiatt csökkentik a munkaóráik számát, így részmunkaidős állásban dolgoznak. Más esetekben teljes mértékben kiesik a szülő a munkaerőpiacról, akár évekre is,

A FEJLETT GAZDASÁGOKBAN A NŐK ÉS FÉRFIAK KÖZÖTTI FOGLALKOZTATÁSI RÉS JELENTŐS MÉRTÉKBEN EZZEL A TENDENCIÁVAL MAGYARÁZHATÓ.

Az egyén szintjén racionálisnak bizonyulhat ez a magatartás, ha az óvodai, bölcsődei költségek a fizetés jelentős részét elviszik, azonban a gazdasági aktivitás szempontjából nem a legkedvezőbb.

Koherens gyermekgondozási rendszer bevezetésére már voltak próbálkozások korábban az Egyesült Államokban, például a második világháború alatt gyermekgondozó központokat hoztak létre, ezzel ösztönözve a nők munkaerőpiacra lépését. A háború végével azonban megszüntették ezeket az intézményeket. Aztán 1971-ben elfogadtak egy gyermekgondozási törvényjavaslatot, amely azonban végül az akkori amerikai elnök, Richard Nixon vétója nyomán merült a feledés homályába. A téma ismét aktuálissá vált az univerzális, ingyenes vagy jelentősen támogatott előiskolai programok bevezetésével kacérkodó Demokrata Pártnál, bár a mindent elsöprő republikánus győzelem fényében ez aligha valósul meg a következő években.

Amíg a munkaerőpiacon komolyabb negatív hatásai nem mutatkoznak a gyermekgondozás/ felügyelet elszálló költségeinek, addig a kormányzati beavatkozás, a reformok bevezetésének valószínűsége elenyésző. Egyelőre többek között a migráció és a részmunkaidős foglalkoztatás növekedése miatt nem szembesülünk igazán gyenge amerikai munkaerőpiaci adatokkal.

Ha ebben hosszabb távon szélsőséges negatív irányú elmozdulás következne be, akkor elképzelhető, hogy megkezdődne a gyermekekkel otthon maradó szülők visszacsábítása a munkaerőpiacra.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Ki mekkorát haraphat ki a fogyasztó gyógyszerek piacából?

Olvasási idő: 3 p
Ebben a versenyben a mellékszerepért is érdemes küzdeni, hiszen már 10-15 százalékos piaci részesedés is óriási bevételt jelentene.
picture

Párizsi olimpia: a takarékos luxus?

Olvasási idő: 2 p
A fényűzésről és luxusról is méltán híres Párizsban joggal lehetett azt várni, hogy az olimpiákra jellemző elképesztő pénzszórásban és túlköltekezésben is új csúcsok dőlnek majd meg.
picture

Egy kis karibi sziget az AI-láz legváratlanabb nyertese

Olvasási idő: < 1 p
Nem is gondolnánk, hogy milyen véletlen szerencsével lehet komoly pénzeket keresni. Jó példa erre a Karib-térség egyik szigete, Anguilla, amely néhány évvel ezelőtt még aligha sejtette, hogy kiveheti a részét a mesterséges intelligencia őrületéből.