Felülmúlta a várakozásokat az OTP és a MOL
Az OTP péntek hajnalban közzétett harmadik negyedéves jelentése meghaladta a piaci várakozásokat. A 318,5 milliárd forintos nettó profit a tavalyi évhez képest 13 százalékkal, a második negyedévhez képest pedig 19 százalékkal tudott növekedni. Az elemzői konszenzushoz képest ez 10 százalékos felülteljesítést jelent, ami elsősorban a vártnál magasabb nettó kamatbevételeknek és az egyéb bevételeknek volt köszönhető. A menedzsment nem változtatott az év végi előrejelzésein.
CÉLÁRUNKAT VÁLTOZATLANUL 24 800 FORINTON HAGYJUK, TOVÁBBRA IS VÉTELI AJÁNLÁS MELLETT.
A negyedévben a működési bevételek az OTP Románia és egyéb romániai leányvállalatok dekonszolidációja ellenére is 7 százalékkal tudtak növekedni, miközben a teljesítménymutatók továbbra is stabilak maradtak. Az erős működési bevételek mellett a harmadik negyedéves egyéb eredmények jelentős egyszeri tételeket tartalmaztak. A CSOK és a babaváró hitelek átértékelése 16 milliárd forintos, míg a romániai eszközértékesítés 10,5 milliárd forintos pozitív hatást eredményezett, miközben a bank az orosz kötvényeken közel 6 milliárd forintos értékvesztést számolt el, jelentősen kevesebbet, mint a második negyedévben. Emellett a Portfolion magántőkealaphoz kapcsolt 4 milliárd forintos átértékelés is nem várt pozitív tételként jelent meg.
A működési és teljes kockázati költség a várakozásoknak megfelelően alakult. A hitelállomány a romániai operáció figyelembevétele nélkül két százalékkal növekedett, a jelzáloghitelek pedig három százalékkal növekedtek a negyedév során. A betétállomány csoportszinten két százalékkal tovább tudott növekedni. Ennek megfelelően a hitel-betét arány 73 százalékot tett ki. Az OTP tőkemegfelelősége 19,1 százalékra ugrott, azonban a 2025 január 1-től bevezetendő Basel4 szabályozásnak köszönhetően ennek a mutatószámnak a 80-100 bázispontos csökkenését várja az OTP. Az OTP menedzsmentje a 2024-es eredmény előrejelzéseit változatlanul hagyta, ami azonban a véleményünk szerint aktualizálásra szorul.
A MOL szintén péntek hajnalban tette közzé pénzügyi és üzleti eredményeit 2024 harmadik negyedévére. A legtöbb meghatározó pénzügyi mutató terén enyhén túlteljesítette vagy hozta a cég a várakozásokat. 506 millió dollár működési eredményt ért el, ami 3 százalékkal jobb a vártnál. Negyedév/negyedéves alapon javított a vállalat, habár szezonálisan általában mindig a harmadik negyedév a legerősebb. Év/év alapon romlott az eredmény, leginkább az alacsonyabb finomítói marginok miatt.
A kiskereskedelmi üzletág hozta az előző év hasonló időszakában elért eredményt, sőt, ha figyelmen kívül hagyunk egy jelentős eszközértékesítést a bázis időszakban, akkor 10 százalékos javulást ért el. Ezen felül újra pozitívba fordult a hulladékgazdálkodási szegmens üzemi eredménye két veszteséges negyedév után. Érdemes megemlíteni, hogy a kutatás-termelésben kb. 1500 hordó/nappal növelni tudta a termelését a cég organikusan, ami nagy szó annak tükrében, hogy jórészt érett, csökkenő termelésű olaj és gázmezők vannak a cég birtokában.
AZ EXTRA NYERESÉGESSÉG KORA A FINOMÍTÁSBAN – AMIT AZ OROSZ-UKRÁN KONFLIKTUS VÁLTOTT KI – EGYÉRTELMŰEN VÉGET ÉRT EZZEL A NEGYEDÉVVEL.
A finomítói marginok nagyot romlottak, mind az előző negyedévhez, mind az előző évhez képest, így visszatértek a 2020 előtti szintekre, sőt ebben a negyedévben még kicsit az azelőtti évek átlaga alá esett. Ezen felül a Brent-Urál kőolaj árkülönbözet is normalizálódott, amin eddig szintén extra profitja volt a cégnek.
A petrolkémia szegmens ismét veszteséget termelt a működési eredmény szintjén, habár az előző negyedévben már pozitív volt. Ez különösen rossz fejlemény annak tükrében, hogy a régiós versenytárs, az OMV javítani tudott ezen a téren. A MOL több mint 1 milliárd dollárt ruházott be az elmúlt években a Polyolefin üzembe annak reményében, hogy nagyobb hozzáadott termékeket tudjon előállítani, de egyelőre elég limitáltan termel az üzem.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.