Jövő héttől a régiós bankokra szegezzük figyelmünket

Jövő héten jelent a Raiffeisen, az Erste és az OTP is, hatalmas figyelem övezi majd a beszámolók legapróbb részletét is. A befektetőket az elmúlt időszak számain túl a bankok osztalékfizetéssel kapcsolatos jelzései érdeklik talán a leginkább.

picture

(A cikk először a Világgazdaság oldalán jelent meg 2024. október 23-án jelent meg.)

Az amerikai jelentési szezon már javában dübörög, a régióban viszont még várnunk kell jövő hétig az első fecskékre. Az elmúlt negyedévekben jelentős felértékelődésen keresztül ment régiós bankok nagy figyelmet kaphatnak.

Kiváló kilátások a régiós bankok háza táján

A sort október 30-án szerdán a Raiffeisen fogja megkezdeni, melyet az Erste rögtön egy nappal később folytat, az OTP viszont csak november 8-án pénteken teszi közzé a harmadik negyedéves beszámolóját. A befektetők fókuszában a kamatmarzsok és az eszközminőség alakulása, valamint a jövő évre várható részvényesi kifizetés központi helyen kell, hogy szerepeljen.

A RECESSZIÓ SZELE HIÁBA LENGI BE AZ EURÓPAI GAZDASÁGOT, A BANKOK JÖVEDELMEZŐSÉGE KIEMELKEDŐ MARADHAT AZ IDEI ÉVBEN IS.

Ezt a bravúrt ráadásul úgy sikerülhet elérni, hogy valamilyen extra terhet szinte kivétel nélkül minden országban be kell fizetniük. A magasabb adóterhek átterhelése ugyanakkor könnyen ment az elmúlt években, mert a magas inflációs környezetben a banki költségek emelkedése talán a legkevésbé látványos problémák egyike volt az ügyfeleknek.

Negyedéves előrejelzéseink szerint a bankok számára a szeptemberrel zárult három hónapban is kitarthatott a pozitív momentum. Az európai és régiós kamatcsökkentésnek a nettó kamatbevételekre minden bizonnyal lesz némi negatív hatása, melyet a díj- és jutalékbevételek növekedése kompenzálhatott. A működési költségek várhatóan a második negyedévhez hasonló összegre fognak rúgni, míg a kockázati költségek a továbbra is kiváló hitelportfólió minőségnek köszönhetően relatív alacsony szinten maradhattak.

picture

Mekkora terhet jelent a kormány új adócsomagja a tőzsdei cégeknek?

A magyar kormány adócsomagot jelentett be az idei év jelentős költségvetési hiányának ellensúlyozására. A csomag a bankok, az energiaszektor és egyes multinacionális vállalatok adóit tartalmazza.

Várakozásunk szerint a továbbra is erős trend miatt a bevételi előrejelzéseket felfelé módosíthatják a bankok, ugyanakkor azzal is számolunk, hogy a hitelbővülés minden hitelintézet esetében lefelé lesz módosítva a továbbra is visszafogott gazdasági aktivitás miatt.

NAGY HANGSÚLYT KAPHAT A RÉSZVÉNYESI KIFIZETÉS ELŐRE IRÁNYZOTT ÖSSZEGE IS,

az ezzel kapcsolatban felmerülő minden információmorzsára gyorsan reagálhat majd a piac. Az Erste már az előző negyedéves jelentés alkalmával elhintette, hogy jövőre 3 eurót fizethet ki részvényenként, de a részvény-visszavásárlási program folytatásával kapcsolatos kommentek még fontosabbak lehetnek.

Az OTP esetében a legégetőbb kérdések egyike,

HOGY VAJON SIKERÜL-E AKVIRÁLNI BANKOT A KÖVETKEZŐ HÓNAPOKBAN.

Jelentős akvizíció hiányában ugyanis az 1000 forint feletti rekord osztalék sem lenne elrugaszkodott várakozás, egy ilyen bejelentésre könnyen 20 ezer forint fölé repülhetnének a részvények.

A Raiffeisen esetében az orosz leány eladásának témája kevesebb figyelmet kaphat, így itt az alapoperáció fenntartható eredménye és a jövő évi osztalékkilátás lehet porondon.

KOCKÁZAT-HOZAM SZEMPONTJÁBÓL A JELENTÉSEKET MEGELŐZŐ PREFERENCIA SORRENDÜNK ELEJÉN AZ OTP VAN,

ide érdemes továbbra is téteket tenni, mert jelentős szembeszelet egyelőre nem azonosítottunk. Az Erste esetében viszont óvatosságot javaslunk, mert a most futó részvény-visszavásárlási programját lelassította, és az ezzel kapcsolatos esetleg csalódást keltő kommentjei profitrealizáláshoz vezethetnek.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Kiemelkedő növekedési sztori a magyar piacon

Olvasási idő: < 1 p
Az európai autóipar szenvedése ugyan rányomta a bélyegét a vállalat első féléves profitabilitására, de az árbevétel és az értékesítési volumen továbbra is magasak maradtak.
picture

Sötét felhők a Wizz Air körül

Olvasási idő: 5 p
A befektetők óvatossága indokolt, az egyre kiterjedtebb geopolitikai feszültség rátesz egy lapáttal a már meglévő kihívásokra és bizonytalanságra. Hosszú távon viszont összetettebb a kép.