A koronavírus és a kínai turizmus néhány chartban
Kína az ezredforduló óta a világ legnagyobb utaztató országa lett a nemzetközi turizmusban. Míg 2000-ben mindössze 4,5 millió utazó hagyta el a szárazföldi Kínát utazási célból, addig 2018-ra ez a szám 150 millióra nőtt. Szakértők szerint a 2020-as években ez az utazószám még meg fog duplázódni, tekintettel arra, hogy jelenleg a lakosság 10%-a rendelkezik útlevéllel, míg a 2020-as évek végére várhatóan már 20% fog. Már jelenleg is Kína a legnagyobb szereplő az 1700 milliárd dollárosra becsült éves nemzetközi turizmus költésből a maga 277 milliárd dolláros, azaz 16%-os súlyával. A tavalyi évben a legnépszerűbb kínai utazási desztinációk az alábbiak voltak:
A 2010-es évek döbbenetes növekedéséről árulkodik a Thaiföldre és Japánba utazó kínai turisták számának alakulása 2009 és 2019 között:
Látva ezeket a számokat nem meglepő az a tény, hogy a World Travel and Tourism Council szerint a 2018-as évben az Asia-Pacific régió utazási és turizmus GDP-jének az 51%-át adta Kína.
JAPÁNBAN PÉLDÁUL 16 MILLIÁRD DOLLÁRT KÖLTÖTTEK TAVALY A KÍNAI UTAZÓK, AMI A KÜLFÖLDI TURISTÁK KÖLTÉSÉNEK 37%-ÁT ADTA
a felkelő nap országában.
Mind Ausztráliában, mind pedig a teljes dél-kelet-ázsiai régióban óriási gondot jelent jelenleg a turizmusban a kínai utazók teljes elmaradása.
A turizmus mellett
AUSZTRÁLIA ÉS AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK EGYETEMEI IS MEGSZENVEDIK A JELENLEGI KÍNAI ÉS KÍNAIAKAT ÉRINTŐ UTAZÁSI KORLÁTOZÁSOKAT.
A 2017-es adatok szerint 900 ezer kínai diák tanult külföldi felsőoktatási intézményben. Nagyjából ezen diákok fele Ausztráliában és az Egyesült Államokban fizetett dollármilliárdokra rúgó összegeket a helyi egyetemeknek. Ausztráliában a felsőoktatási intézmények külföldi hallgatóinak az összetétele az alábbi volt a 2018-as tanévben:
Az Egyesült Államokban ugyanez a megoszlás a 2018/2019-es tanévben így festett:
Az ausztrál GDP-hez éves szinten 38 milliárd ausztrál dollárral (25 milliárd USA dollár) járulnak hozzá a külföldi diákoktól származó oktatási bevételek. Az ausztrál egyetemek 2017-es bevételének 23,3%-át adták a külföldi diákoktól származó tandíjak. Ezen külföldi diákok 38,3%-a pedig jelenleg kínai.
(Címlapkép: Pete Linforth képe a Pixabay -en.)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.