A dél az új kelet – újabb látványos térképen az EU kettészakadása
A 2021-el induló új uniós költségvetési ciklusban a kohéziós alapok elosztásánál nagyobb mértékben koncentrálnak az egyes régiók fejlettségére, és várhatóan több pénz jut majd a déli államoknak, szóltak már korábban is a magyar uniós források tekintetében aggasztó hírek az eddigi tervekről. A 2008-as válság mindenesetre egyértelművé, illetve a korábbinál is láthatóbbá tette, hogy az EU-ban és eurózónában egy észak-déli törésvonal is van, a napokban pedig az Eurostat egy újabb adatsorral támasztotta ezt alá. Az alábbi térképen az látszik, hogy az egyes EU-régiók a válság után mikor érték el a 2008-as szintet a vásárlóerőparitáson számolt egy lakosra jutó GDP tekintetében – azaz hangsúlyozandó, hogy itt nem az egyes régiók fejlettsége, hanem csak a válságból való kilábalás gyorsasága hasonlítható össze, de a kétszínű Európa így is látványos, időben 2013-2014 a választóvonal.
A vásárlóerőparitáson mért GDP/fő adatokat összehasonlítva azért természetesen látszik a kelet-nyugat különbség is, az alábbi térkép az EU október elején közzétett versenyképességi jelentéséből származik, és az EU-átlaghoz képest mutatja az egyes régiók fejlettségét százalékosan:
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.