Régiók harca az európai bankpiacon

Hiába vagyunk túl mostanra egy jelentősebb árfolyamemelkedésen, továbbra is a görög és a kelet-közép-európai bankok rendelkeznek a legnagyobb potenciállal az európai bankpiacon – állapítható meg, ha megvizsgáljuk a kontinens különböző régióit.

picture

(A cikk először a Világgazdaság oldalán jelent meg 2025. április 29-én.)

Nyugat-Európa

Európában a nyugat-európai piac a legkevésbé eredménytermelő, itt találjuk a legalacsonyabb előretekintő árazási szorzókon forgó bankokat. Viszont ezek biztosítják a legmagasabb részvényesi megtérüléseket a befektetőknek. Ez alól kivétel a német bankszektor, amely 2025-ben is komoly kihívásokkal néz szembe. Bár az adósságfék-szabályt eltörölték, az idei évet még így is lassú gazdasági növekedés, strukturális problémák és folyamatos piaci bizonytalanságok jellemzik.

A francia bankok 2025-re nyereségességük javulására készülnek, de a szektor ellenállóképessége próbára lesz téve. Az erős tőkepozíció és a javuló hitelkereslet jobb teljesítményt hozhat a Benelux-államok bankjaiban, bár a nyereségességre némi nyomást gyakorolhat a csökkenő árrés. A bankoknak továbbra is a költségkontrollra, a digitális átalakulásra és a prudens kockázatkezelésre kell összpontosítaniuk.

Dél-Európa

Az összeolvadásokról és felvásárlásokról szóló hírek segítették a dél-európai piac értékeltségét, a régió bankjai már nem olyan olcsók, mint két évvel ezelőtt, az elmúlt öt év legmagasabb árazottsági szorzóin forognak. Némileg azonban még elmaradva az európai átlagtól.

picture

Sivatag után a vízözön: beindultak a banki akvizíciók

Az utóbbi évben újra előtérbe kerültek a banki felvásárlások, több pénzintézet is új gazdára talált, vagy a felvásárlása folyamatban van.

Az olasz bankok az elmúlt időszak nagy nyertesei az árfolyamokat tekintve, köszönhetően a magas részvényesi megtérülésnek és a konszolidációs folyamatoknak. 2025-ben is jobban teljesíthetnek európai társaiknál a hitelek fokozatos javulása, a bérek emelkedéséből fakadó vásárlóerő-növekedés és az olasz állampapírok iránti magas külföldi befektetői érdeklődés miatt. Ezeken felül a bankok teljesítményét javíthatják a további konszolidációs törekvések is. Hasonlóan biztató az összkép az ibériai bankszektorban, ahol profitálhatnak a régió gazdasági ellenálló képességéből, a bankok fenntarthatják szilárd jövedelmezőségüket.

És kivételesen jó helyzetben vannak a görög bankok, elsősorban a javuló eszközminőségnek, az erős tőkepuffereknek, és a kedvező gazdasági feltételeknek köszönhetően. Ugyanakkor az olyan kihívások, mint a díjplafonok és a kisebb bankoknál fennálló problémák mérsékelhetik a nyereségesség növekedését. További lendületet a digitális átalakulásra és a vállalati hitelezésre való összpontosítás adhat.

Észak-Európa

Az észak-európai bankok erős tőkemegfeleléssel, a nyugat-európai társaiknál jobb hozamokkal, de magas árazással rendelkeznek. Itt látjuk talán a legmagasabb értékeltségi szorzókat, magasan az egyik legtúlárazottabb piac.

A skandináv gazdaságokban 2025-ben fokozatos fellendülés várható, Svédországban a korábbi lassulásból való kilábalás, míg Dániában és Norvégiában stabil növekedés jöhet. A belföldi keresletet támogató csökkenő infláció ellenére a megemelkedett finanszírozási költségek továbbra is ronthatják a rövid távú növekedési kilátásokat.

Kelet-Közép-Európa

A kelet-közép-európai bankszektor az elmúlt időszak egyik slágerpiaca volt. A korábbi alulárazottság már korántsem jellemzi olyan mértékben a régió bankjait, mint például 2024 elején. A régió árazottsági szorzói elérték az európai átlagot, viszont továbbra is vannak olcsó lehetőségek, masszív eredménytermelő képességgel.

A KKE-régióban a frankhitelek körüli mizéria korábban jelentősen befolyásolta a bankok eredménytermelő képességét, ennek nagy részét azonban mára maguk mögött tudják a bankok, és jelenlegi állás szerint 2026-tól nem jelent további rendszerszintű problémát a lengyel bankszektor számára sem.

A lengyel bankok lehetnek továbbá talán a legnagyobb nyertesei az orosz-ukrán háború fegyverszünetének is, hiszen Ukrajna újjáépítésében a lengyel cégek nagy szerepet vállalhatnak, amit a bankoknak kell megfinanszírozni.

picture

Lengyelfókuszú prágai képeslap

Adásunk során szó lesz a helyi alapkezelők regionális versenyelőnyéről, a személyes találkozók kiemelt fontosságáról ebben a szakmában, és főszerepet kap Lengyelország, mint a régiónk kiemelt jelentőségű befektetési célpontja és lehetősége.

A háború lezárása körüli hírek a régió Oroszországban tevékenykedő bankjai közül a legnagyobb kitettséggel rendelkező Raiffeisen Bankra voltak a legpozitívabb hatással, őket szorosan követte az OTP és az Erste részvényára.

Összességében a kelet-közép-európai bankszektor 2025-ben szilárd teljesítményre számíthat, amit az erős gazdasági alaptényezők és a stratégiai befektetések vezérelnek. A bankoknak azonban gazdasági és geopolitikai kockázatok között kell lavírozniuk.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Nyakunkon a magyar jelentési szezon

Olvasási idő: 4 p
Vegyes eredmények jöhetnek a magyar nagyvállalatoktól, ezek azonban nagyjából be lehetnek árazva, így érdemi mozgásokra nem készülhetnek a befektetők.
picture

Európai bankszektor: újra szól a hétlövetű

Olvasási idő: 4 p
Ahogy a befektetők elkezdtek jobban hinni az európai gazdaságban, és kissé megingott a hitük Trumpban, az európai bankszektorral szemben is nőtt az optimizmus.
picture

Ezek a cégek lehetnek a német választás nagy nyertesei

Olvasási idő: 2 p
A németek elkerülték a legrosszabb forgatókönyvet, az AfD nem érte el a Budestag-helyek egyharmadát, így magukban nem tudják blokkolni például az alkotmány módosítására irányuló törekvéseket.