Nyakunkon a magyar jelentési szezon

Pénteken az OTP és a MOL teszi közzé első negyedéves számait, hamarosan pedig a Richter és Magyar Telekom is jelent. Várakozásunk szerint vegyes eredmények jöhetnek a magyar nagyvállalatoktól, ezek azonban nagyjából be lehetnek árazva, így érdemi mozgásokra nem készülhetnek a befektetők.
Magyar blue chip jelentési naptár:
- OTP – május 9.
- MOL – május 9.
- Richter – május 13.
- Magyar Telekom – május 14.
OTP: már nyáron lőtávolba kerülhet a célár
Az OTP május 9-én publikálja első negyedéves eredményét. A bank 2023 negyedik negyedéve óta a legrosszabb negyedéves profitját teheti közzé, mivel a megemelt magyar különadók masszív terhet jelentenek. Az alap operáció ennek ellenére továbbra is javulást mutathat. Várakozásunk szerint az eszközállomány 1,7 százalékkal, a betétek és a hitelek pedig körülbelül 3 százalékkal nőhettek. A nettó kamatmarzs várhatóan nem változik az előző negyedévhez képest, annak ellenére, hogy az euró kamatok csökkentek. A díjbevételek csökkenése a szezonalitásnak betudható.
A működési költségek a magasabb személyi jellegű kiadások miatt emelkedhettek ugyan, de a költség és bevétel aránya várhatóan a cég iránymutatásának megfelelően alakult. Mivel a hitelportfólióban nem számítunk romlásra, így a normál kockázati költségek nyomottak maradhattak csoportszinten. Az orosz kötvényeken elszámolt értékvesztés azonban ebben a negyedévben is 10 milliárd forint körül ronthat az eredményen.
Mint említettük, a negyedéves adózott eredményt jelentősen torzítják a hagyományosan első negyedévben egy összegben elszámolt különadók. Ezek a tételek bőven 100 milliárd forint feletti értékre rúghatnak. Várakozásunk szerint az OTP csoportszinten 193,5 milliárd forint profitot fog jelenteni az első negyedévre.
AZ OTP ESETÉBEN A NÉHÁNY NAPJA BEJELENTETT 150 MILLIÁRD FORINTOS SAJÁTRÉSZVÉNY-VISSZAVÁSÁRLÁSI PROGRAM JELENTŐSÉGE JÓVAL TÚLMUTAT A KÖZELGŐ JELENTÉS MINŐSÉGÉN.
A program még nem indult el, volumene viszont annyira jelentős lesz (várhatóan a napi forgalom több mint 10 százaléka), hogy az OTP már a nyár folyamán lőtávolságba veheti a 30 ezer forint feletti célárunkat.
MOL: kedvező környezet, romló kilátások
A MOL május 9-én fogja nyilvánosságra hozni a negyedéves eredményét. A vállalat újrabeszerzési árakkal tisztított EBITDA-jára 719 millió dollár a várakozásunk, ami összhangban van a 3 000 millió dolláros éves menedzsment guidance-szal, ha figyelembe vesszük, hogy a második és a harmadik negyedévek szezonálisan erősebbek. Az olajipar szempontjából kedvező makrogazdasági adatok jellemezték a negyedévet, miközben az idei évet már nem terhelik a magyarországi extraadók. (Szlovákiában bevezettek ugyan egy extraadót, de ez várhatóan sokkal kisebb mértékű lesz.)
Ezen felül a vállalat továbbra is élvezi az olcsó orosz olaj nyújtotta előnyöket, így a finomítás során bő 5 dollár/hordó extra profitot tud elérni. Az operációs paraméterek terén limitált változások voltak az előző negyedévhez képest, inkább csak a makrogazdasági adatok és a szezonalítás befolyásolták a negyedévet. Várakozásaink szerint a kiskereskedelem továbbra is dinamikus növekedést tudott felmutatni, év/év alapon 6-8 százalék körül. Az elmúlt évek sikeres magyarországi kutatási tevékenységének köszönhetően sikerül tartani a 80-82 ezer hordó per napos termelést a konszolidált vállalatok esetében. A nemrég indult hulladékgazdálkodás szegmens továbbra is megközelítőleg nullszaldós lehet.
A BEFEKTETŐI HANGULATOT BEÁRNYÉKOLHATJA, HOGY A MÁSODIK ÉS HARMADIK NEGYEDÉVBEN KEDVEZŐTLENEBBÜL ALAKULHAT AZ OLAJ- ÉS A GÁZÁR. ÍGY KORÁNT SEM OLYAN BIZTOS, HOGY A VÁLLALAT TUDJA MAJD HOZNI AZ ÉV ELEJÉN KITŰZÖTT CÉLOKAT.
Nagy kérdés lehet, hogy az extraadók visszakerülnek-e az év során az asztalra, ahogy belépünk a választás előtti utolsó 12 hónapba, és a gazdasági kilátások és a költségvetés folyamatosan romlanak. A cég 275 forint osztalékot fog fizetni minden részvény után, amelynek pontos időzítése még nem ismert, de valamikor nyár közepén lehet esedékes. A 2025 év végi osztalék nélküli célárunk továbbra is 2 950 forint.
Richter: növekvő értékesítés
A Richter az első negyedéves eredményét május 13-án teszi közzé. Várakozásunk szerint az értékesítés éves szinten 10 százalékkal nőhet, elsősorban a nőgyógyászati és generikus szegmensek erős teljesítményének köszönhetően, míg a biotechnológiai és központi idegrendszeri területeken szezonális gyengeségek miatt kevésbé várható jelentős javulás.
Az első negyedévet jelentősen befolyásolták a volatilis árfolyammozgások: az orosz rubel bár 28 százalékkal erősödött a forinthoz képest negyedéves alapon az időszak végi záró árfolyamok alapján, ezzel szemben az amerikai dollár és az euró gyengülése a forinthoz képest nyomást gyakorolhatott az eredményekre. Az időszaki átlagos árfolyamok viszont még így is kedvezőek voltak, és az árbevétel-növekedést hajthatták.
A központi idegrendszeri szegmens árbevétele negyedéves összevetésben 14 százalékkal csökkenhet, de éves szinten 10 százalékkal nőhet. Az Abbvie április 24-én közölte, hogy a Vraylar nettó bevétele 765 millió dollár volt (+10% éves, -17% negyedéves összevetésben), ami némileg meghaladta az elemzői várakozásokat, becslésünk szerint a Richternek ebből közel 143 millió dollár jogdíjbevétel jut. A nőgyógyászati és generikus szegmensekben árfolyam- és volumenhatás is segíthette a növekedést, így javuló negyedéves értékesítést várunk. A biotechnológiai szegmens esetében viszont szerényebb eredmények érkezhetnek, részben a szezonalitás miatt is.
A tisztított EBIT várhatóan 65 milliárd forint körül alakul. Ez nagyjából megegyezik a tavalyi év azonos időszakával, bár a magasabb K+F költségek nyomást gyakorolhatnak a profitráta alakulására, és idén nem várható mérföldkő bevétel sem. A szabad pénzáramlás az első negyedévben visszafogott lehet, részben a szállítói kötelezettségek teljesítése miatt, ami kb. 30 milliárd forinttal növelte a működőtőke változását az előző negyedév végén.
ÖSSZESSÉGÉBEN NEM SZÁMÍTUNK MINŐSÉGI JELENTÉSRE, HISZEN A NETTÓ NYERESÉG MINDÖSSZE 62 MILLIÁRD FORINTOT ÉRHET EL A NEGYEDÉVBEN.
Azonban a részvény rövidtávon vonzó maradhat, mivel a közel 510 forintos tényleges osztalék rekord osztalékhozamot jelentene a jelenlegi részvényárfolyam tükrében.
Magyar Telekom: nem lesz inflációs korrekció
A Magyar Telekom május 14-én teszi közzé első negyedéves eredményét, kivételesen piacnyitás előtt. A kormánnyal történő heteken át tartó egyeztetések után végül a hazai távközlési szolgáltatók úgy döntöttek, hogy az idei évre tervezett inflációs díjkorrekciót nem hajtják végre, és semmiféle egyoldalú díjemelést sem alkalmaznak 2026 első feléig. Ebből kifolyólag az idei év első negyedéve kivételes lesz abból a szempontból, hogy a tavalyi évben alkalmazott díjkorrekció hatása az első két hónapban még érzékelhető lesz.
Várhatóan a bevételnövekedés is ebben a negyedévben lesz a legmagasabb év/év alapon, ugyanezen okok miatt. Várakozásunk szerint éves szinten 6,5 százalékkal nőhetnek a bevételek. A működési eredmény szintjén ugyanakkor jelentősebb növekedésre számíthatunk, közel 29 százalékos növekedést és 63,4 milliárdos eredményt előrejelezve. A növekedés elsősorban az idei évben kifutó távközlési pótadónak köszönhető, amely közel 9 milliárd forintnyi megtakarítást eredményezhet az első negyedévben. Költségek terén érdemi változás a személyi költségek soron lehet megfigyelhető a tavalyi évben alkalmazott bérkorrekciók miatt, 17 százalékos növekedéssel számolunk ezen a soron.
A vállalat nettó pénzügyi költségei éves alapon tovább csökkenhetnek, köszönhetően az alacsonyabb hitelállománynak. Nettó profit szintjén közel 46 milliárdos eredményre számítunk, ami 36 százalékkal növekedhet az előző év azonos időszakához képest. Az előfizetői bázis és az egy előfizetőre jutó átlagos bevételek alakulásából az első negyedév alapján érdemi következtetéseket nehéz lesz levonni a fentebb említett inflációs díjkorrekció átnyúló hatása miatt. A következő negyedévben viszont már lényegesen tisztább képet kaphatunk a Telekom árazási erejéről és az előfizetői számok alakulásáról. Ugyan az egyoldalú áremelésektől visszakozik a vállalat, viszont új díjcsomagokkal, illetve a meglévő ügyfelek magasabb árkategóriás előfizetések felé terelésével növelheti az átlagos árszintet.
AZ ALACSONYABB ÁRSZINTEK ÉS A HÁLÓZAT MINŐSÉGE AZ ELŐFIZETŐI BÁZIS NÖVEKEDÉSÉT IS EREDMÉNYEZHETI, AMIRE A VÁLLALAT VEZETÉSE IS OPTIMISTÁN TEKINT.
Ennek köszönhető, hogy az évvégi várakozásain sem változtatott a menedzsment, és továbbra is 190 milliárd forint körüli korrigált adózott eredményre számít. Az MTEL az első negyedévben lezárta a tavalyi évről fennmaradó 1,7 milliárd értékű részvényvisszavásárlási programját, az idei évre tervezett 39,1 milliárd forintnyi programot pedig várhatóan még június végéig végrehajtja. A 100 forintos egy osztalékszelvény május 8-án fog leesni a részvényről, amit május 20-án fizet ki a cég minden részvénytulajdonosnak.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.