Viharos időszak jön a tőzsdéken

picture

Csapongó, viharos időszak jön a tőzsdéken, mondta a Telex kérdésére Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája. Szerinte a következő hetekben a kereskedők minden megszólalást, vámokkal kapcsolatos hírt megpróbálnak majd beárazni, ami fel-le rángathatja majd az árfolyamokat.

Ebből még talán nem lesz recesszió, bár a bizonytalanság biztos nem segít a piacoknak. És ha a gazdaságban beindul egy negatív spirál, azt nehéz megfordítani, nem lehet csak úgy ki-be kapcsolni a folyamatokat, mondta.

KÉRDÉS, HOGY A TŐZSDEI PÁNIK HATÁSÁRA MEGREMEGHET-E DONALD TRUMP KEZE,

Móró Tamás szerint ennek ugyanakkor kicsi a valószínűsége. Ha Trumpnak valóban az a célja, hogy gyárakat csábítson Amerikába, akkor ki kell egy ideig tartania, ha bizonytalankodik, a cégek kivárásra játszanak majd. Móró szerint legfeljebb az késztetheti meghátrálásra az amerikai elnököt, ha a tőzsdei pániknak reálgazdasági hatásai is mutatkoznak, cégek zárnak be, recesszió kezd fenyegetni, amire persze megvan az esély.

Hogy a 2026-os időközi kongresszusi választásokra hatással lehet a folyamat, megbüntethetik-e a választók Trump pártjának képviselőit, az is attól függ, mekkora lesz a reálgazdasági hatás és milyen lesz a választók érzékelése a gazdaság helyzetéről. Móró Tamás szerint az idei második és harmadik negyedév még elég rossz számokat hozhat majd az amerikai részvénypiacon, a negyedik negyedévre viszont új adócsökkentéseket vezethet be a kormány és talán a Fed is kamatot vág addigra, ami feljebb húzhatja majd az árfolyamokat.

A TŐZSDÉK MÚLT HÉTEN, TRUMP VÁMJAINAK BEJELENTÉSE UTÁN ZUHANÁSNAK INDULTAK, A FOLYAMAT PEDIG HÉTFŐN FOLYTATÓDOTT.

Ahogy Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője a Telexnek magyarázta, amikor valaki hitelre vesz részvényeket, a részvény pedig annyit esik, hogy a veszteség felemészti a befektető saját tőkéjét, a brókercégtől kap egy úgynevezett „margin call” értesítést. Ez arról szól, hogy záros határidőn belül utaljon még pénzt, ami fedezi az önrészét, különben a cég likvidálja a befektetését, azaz eladja a részvényeit.

Ez a likvidálási hullám söpört most végig a világ piacain, ezért lehetett 15-20, sőt, 25 százalékos mínuszokat is látni hétfő reggel a piacokon. Ilyenkor még az értékálló, menedékeszköznek számító befektetések, mint például az arany is áldozatául esik a tőzsdei zuhanásnak. A befektetőknek ugyanis ilyenkor likviditásra van szükségük a tőkeáttételes pozíciók fenntartásához, és erre a legegyszerűbb mód az lehet, ha értékesítik ezeket a menedékeszközöket.

EZT LÁTHATTUK PÉNTEKEN ÉS HÉTFŐN IS, AMI EGYÉRTELMŰEN MUTATJA A PÁNIK JELÉT.

Ez egy öngerjesztő folyamat, minél nagyobbat esnek az árfolyamok, annál több nagy tőkeáttéttel kereskedő befektető kap margin callt és veszti el a befektetését, amitől még tovább esnek az árfolyamok. Bukta szerint a hétfői hullám ki is söpörhette a piacot, ami persze nem jelenti azt, hogy a következő hetekben egy újabb hír, bejelentés nem indíthat el újabb eladási hullámot.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.