Utolsó dobásként új stratégiával állt elő a BP

Az olajipari vállalat élesen módosította zöldtörekvéseit, a fókusz ismét a szénhidrogénekre került. A BP sok hibás döntés miatt tart ott, ahol.

picture

(A cikk először a Világgazdaság oldalán jelent meg 2025. március 6-án.)

A BP egykor komoly versenyben volt az Exxonnal és a Shell-lel a világ legnagyobb nemzetközi integrált olajvállalata címért, mindhárom vállalat 200 milliárd dollár körüli piaci kapitalizációval lépett be az új évezredbe. 25 év elteltével a verseny gyakorlatilag eldőlni látszik, az Exxon az 500 milliárd dolláros kapitalizáció körül mozog, míg a BP küzd, hogy tartsa a 80 milliárd dolláros szintet, és a másik egykori európai versenytárs, a Shell is csak 200 milliárd dollár körül van.

Hibás döntések sora, majd teljes hátraarc

Rengeteg hibás döntés vezetett ahhoz, hogy a BP a nemzetközi integrált olajvállalatok között az 5. helyre csússzon, az összes olajvállalat közül pedig kicsússzon az első 10-ből. Különösen fájó volt a Mexikói-öbölben történt kitörés 2010-ben, ami jelenlegi becslések szerint összesen 70-75 milliárd dollár kárt okozott a cégnek. A közelmúlt eseményei miatt a Rosneftben történő befektetéseit is leírhatta 25 milliárd dollár értékben. És nagyban rontotta a vállalat teljesítményét az előző vezérigazgató, Bernard Looney által 2020-ban bevezetett, zöldítési célokat megfogalmazó új stratégia is. A részvényár így nem meglepő módon mélyen alulteljesített.

2023-ban Looney-t kirúgták, és a pénzügyi vezérigazgató, Murray Auchincloss lépett a helyére, azzal a céllal, hogy rendbe tegye a céget. Némi enyhítést a zöldítési célokban szinte egyből bejelentett, de ez nem volt elég, a vállalat részvényára folyamatosan esett 2023 után. 2024 végével megkezdődtek azok a pletykák, hogy a cég felvásárlási célpont is lehet, többek között a Shell is szóba került mint lehetséges felvásárló. A spekulációt tovább erősítette, amikor az Elliott elkezdett pozíciót építeni a vállalatban, ugyanis a befektetési intézményről köztudott, hogy kedveli a vállalatok újrastrukturálását.

Utolsó dobásként a BP nemrég kinevezett vezérigazgatója új stratégiával állt elő, amelynek fókuszában újra a szénhidrogén-termelés áll. Az ambiciózus és sokak által vitatott

  • zöldprojekteket szinte teljesen mellőzték,
  • az erre fordított büdzsét 70 százalékkal megvágták, évi 7 milliárd dollárról 1,5-2 milliárd dollárra.

A vállalat szerint az olaj bőven velünk marad 2050 után is, így a vállalat 20 százalékkal növeli, 10 milliárd dollárra az olaj- és gázkitermelésbe történő éves beruházást.

AZ OLAJTERMELÉS CSÖKKENTÉSÉT CÉLZÓ KORÁBBI TERVEK ÉRTELEMSZERŰEN TELJESEN ELTŰNTEK.

Ezen felül a vállalat azt tervezi, hogy több megújuló energiatermeléssel kapcsolatos eszközét is értékesíti, 20 milliárd dollár értékben.

A BP célja, hogy öt éven belül a piaci kapitalizációja újra elérje a 200 milliárd dollárt, ami 20 százalék körüli éves megtérülést jelentene kizárólag a részvényár növekedéséből, amire rájön még az éves osztalék. Amennyiben nem jön össze, és felvásárlásra kerülne sor mégis, egy szemfüles befektető azon is kereshet rövid idő alatt 10-20 százalékot.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.


Ajánló

picture

Osztalékvárakozás a régiós olajrészvényeknél

Olvasási idő: 6 p
A legfontosabb regionális szereplők, amelyeket érdemes figyelemmel kísérni: az OMV, az OMV Petrom, az Orlen és a MOL.
picture

Mi lesz az olaj árával?

Olvasási idő: 4 p
A várakozásaink szerint 70-95 USD/hordó körül alakulhat az olajár az évtized végéig, amennyiben nem tör ki valamilyen újabb széleskörű és hosszan ható geopolitikai konfliktus.
picture

Gigantikus olajmezőt talált a portugál olajcég

Olvasási idő: 2 p
Komoly lehetőségek előtt áll a Galp. A portugál olajipari cég jelentős találatot jelentett be még január végén, a Namíbia partjainál az Orange medencében végzett termeléses rétegvizsgálat 10 milliárd hordóegyenértékű földtani vagyonnal rendelkező olajtelepet mutatott ki.