Többet remélt a piac az Orlen új stratégiájától

picture

(A cikk először a Világgazdaság oldalán jelent meg 2025. január 15-én.)

Kicsit savanyú, kicsit gazdaságtalan, de legalább zöld – így lehetne összefoglalni a lengyel Orlen múlt héten megjelent 2035-ös stratégiáját.

A korábban rossz piaci fogadtatást kapott 2030-as stratégia nagyon intenzív, energiaátmenetre fókuszáló beruházási programot tartalmazott. A tőkepiac reményeivel szemben azonban az új terv sem okozott pozitív csalódást, hiszen a menedzsment előzetes ígérete alapján a cég növelni fogja zöldberuházásait. A beruházási terv feszessége némileg enyhül, de továbbra is brutális mértékű, hiszen a piaci kapitalizáció 6-7-szeresét elkölthetik ezekre 2035-ig.

A MENEDZSMENT A PÉNZÜGYI BEFEKTETŐK KÁRÁRA ÉS LENGYEL ÁLLAMI NYOMÁSRA KEDVEZŐTLEN STRATÉGIÁT KÉNYTELEN FOLYTATNI.

A cég erős befolyás alatt áll, többségi tulajdonosa a lengyel állam, mely az orosz–ukrán konfliktus kitörése óta az ország energiatermelésének átformálásán dolgozik. Mivel az olaj és a gáz mellett a szén egy részét is Oroszországból importálta Lengyelország korábban, így érthető a zöldítés gondolata.

picture

Lengyelfókuszú prágai képeslap

Adásunk során szó lesz a helyi alapkezelők regionális versenyelőnyéről, a személyes találkozók kiemelt fontosságáról ebben a szakmában, és főszerepet kap Lengyelország, mint a régiónk kiemelt jelentőségű befektetési célpontja és lehetősége.

A cég 7-11 százalékos megtérülési küszöböt támaszt a projektekkel szemben, viszont a tradicionális olaj- és gázipari tevékenységekről kevés szó esett. A zöldebb projektekről, amik gazdasági szempontból a legreménytelenebbnek számítanak jelenleg, viszont annál több. Ez egy olyan stratégiai irányvonalat jelent, amibe a Shell és a BP is belekezdett a 2010-es évek végén, ugyanakkor mára nyíltan elismerték, hogy irányváltásra van szükség.

A beruházási mellett a finanszírozási terv is aggályokat ébreszt. A projektek egy részét a cég hitelből kívánja finanszírozni és hajlandó a szektor átlagát jelentősen meghaladó mértékben eladósodni. Ha a várt profitnövekedés – amit irreálisan optimistának találunk – nem valósul meg, akkor adósságproblémákkal küzdhet a cég 2028 után.

Támaszt adhat a részvényárnak, hogy a cég javított az osztalékpolitikáján. A cég 4,5 zloty osztalékot tervez 2025-ben kifizetni, amit évente 15 grosszal növelne. Ez jelenleg 9 százalékos osztalékhozamnak felel meg, ami megközelíti a régiós szektortársakat. Amennyiben nem változtat a cég a stratégiáján, várhatóan komoly emelkedésre nem lehet számítani a jelenlegi szintekről annak ellenére, hogy a Molhoz vagy az OMV-hez képest mély diszkonton kereskednek a cég részvényeivel.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.