Mi várható 2025-ben a világban?
Merre tart a világ és a tőkepiacok? A Concorde múlt heti sajtóeseményén erre a kérdésre kerestük a választ. Szó esett többek között arról, mi következik az inflációkövető állampapírok álomhozamai után, mely eszközök profitálhatnak Donald Trump második kormányzásából, illetve hogy elbúcsúzhatunk-e a 400 forint alatti eurótól.
Az eseményről beszámolt a portfolio.hu, a hvg.hu, az economx.hu, a vg.hu, a pénzcentrum.hu a privátbankár.hu és a telex.hu, átfogó kitekintő anyagunkból több részletet itt a blogon is megosztunk majd a következő hetekben.
Jobbágy Sándor, a Concorde makrogazdasági elemzője a kormány hivatalos 3,4 százalékos előrejelzésénél kisebb, 2,8 százalékos növekedéssel számol jövőre, ezzel a régió átlagát érhetjük majd el. Szerinte búcsút inthetünk a tartósan 400 forint alatti euróárfolyamnak, a keresztárfolyam 2018 óta emelkedő trendben van, ha így marad, ebből 2025 végére 415 forint körüli euróárfolyam következhet.
1000 milliárdnyi kamat sorsa a kérdés
Jövőre 3,8 százalék lehet az infláció, idén pedig 3,7 százalék. Ezek alapján kérdéses, hogy a Prémium Magyar Állampapírok mennyire maradnak vonzóak. Makrogazdasági szinten sem mindegy, mi történik a 7000 milliárd forint PMÁP állománnyal, amely után az első negyedévben 1000 milliárd forintnyi kamatot kapnak a kötvényesek.
Egyelőre nem tudjuk, hogy ez a pénz hol talál helyet, de a lakossági befektetők várhatóan növelni fogják a magyar részvényekben is a kitettségüket. Ha az Államadósság Kezelő Központ tart a nagyobb volumenű PMÁP-kiáramlástól, módosíthatja a lakossági kötvények kondícióit, egy 7-8 százalékos kamat megfelelne annak, amennyivel idén az euró-forint árfolyama emelkedett.
Trump és a tőzsde
Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája az eseményen elmondta, Donald Trump második ciklusában folytatódhat a merkantilista gazdaságpolitika, azaz több belföldi beruházás valósul meg, a tőkebeáramlás pedig folytatódik az USA felé.
Kemény gazdasági üzenetekben aligha lesz hiány, Trumpra pedig változatlanul a kiismerhetetlenség lesz jellemző. A jelek szerint Trump az amerikai részvényindexeket árgus szemmel figyeli, így azok alakulása fontos a gazdaságpolitikája szempontjából is.
Európa vezetői most keresik Trump kegyeit, akivel egyébként mindig is lehetett üzletelni, például ha az európai NATO országok a jelenleginél több amerikai fegyvert vásárolnak, lehet szó alacsonyabb autóipari vámokról.
Európa gyengélkedik
Az európai autóiparnak vámok nélkül is bőven van elég baja. Ahogyan arról Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója is beszélt, az európai autógyártók tavaly 3 millióval kevesebb járművet értékesítettek, mint a Covid előtt, ennek egyenes következményei a gyárbezárások.
Amerika fejleszt, Kína gyárt, Európa szabályoz.
– mondta Gyurcsik, szerinte ebből a mixből egyértelműen Európa jöhet ki vesztesen, aminek a vége globális eljelentéktelenedés lehet. Nem véletlenül folytatná az EU következő, lengyel elnöksége is a versenyképesség javítására, a bürokrácia csökkentésére fordított erőfeszítéseket.
Kínai problémák
Ugyanakkor vegyesek a várakozások Kína gazdasági növekedésével kapcsolatban is. A növekedés beindítása érdekében gazdaságélénkítő intézkedéseket jelentettek be, de ezek körül rengeteg a kérdőjel. A több éve szenvedő kínai részvénypiac esése a stimulusról szóló hírek hatására ugyan megállt, de kilábalásról korai lenne beszélni. Mindeközben a Kínát már lakosságszámban lehagyó India a legdinamikusabban növekvő fejlődő piaci gazdaságok egyikévé lépett elő az erősödő feldolgozó- és szolgáltató iparának köszönhetően. Ebből pedig a részvénypiacuk is jelentősen profitál.
Magyar piaci kilátások
A szomszédunkban már lassan három éve tartó orosz-ukrán háború és a közel-keleti fegyveres konfliktus továbbra is emberéleteket követel. Trump egyik választási ígérete a globális kihatású fegyveres konfliktusok lezárása volt. Egy ilyen esemény a régiós eszközök jelentős felértékelődéséhez vezetne, melyből elsősorban a lengyel és a magyar eszközök profitálhatnának.
Ahogyan arra ugyanis Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője rámutatott, a régió részvénypiacai nagyon olcsók jelenleg. A budapesti értéktőzsde diszkontja különösen nagy, részben a blue-chipek oroszországi kitettsége miatt. Nem segítette a hazai piacot a likviditás szűkülése sem, ha viszont a hazai intézményei befektetők 2025-ben nagyobb súllyal jelennek meg, az plusz tűzerőt jelenthet. A BUX idei emelkedési üteme jövőre ugyan lassulhat, de 2025 végére a 90–100 ezer pont közötti tartomány könnyedén elérhetővé válhat.
A Concorde két tőzsdei cégnél vár érdemi eredménynövekedést: a Magyar Telekom részben a rá vonatkozó kedvező adózási változás miatt, míg a Richter a bővülő amerikai bevételek, és az új akvizíciók révén növekedhet. Az OTP és a Mol esetében nem várnak jelentős elmozdulást, utóbbi eredménye még csökkenhet is. Bukta Gábor szerint a lengyel piac lehet a legvonzóbb a régióból jövőre, hiszen ott – talán a közelükben zajló háború miatt – nem volt idén olyan árfolyamemelkedés, mint a pesti börzén, miközben a lengyel gazdaság robusztusan növekszik.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.