Újabb rekordprofit a Telekomnál, meggyőző számok a Richertnél
Közzétette harmadik negyedéves jelentését a Magyar Telekom, amelyben ismét rekord negyedéves profitról számolt be. A bevételei éves szinten 13,8 százalékkal növekedtek és elérték a 246 milliárd forintot.
Az erős bevételnövekedést ismételten a mobilszolgáltatásokból származó bevételek hajtották, köszönhetően az inflációs díjkorrekcióknak és a minimálisan növekvő felhasználóbázisnak. Emellett az internetszolgáltatásokból származó bevételek is kiemelkedtek, mivel egyre több felhasználó vált magasabb adatcsomagra, ami jól látható az átlagos egy felhasználóra jutó bevételek 19 százalékos növekedésén is. Az IT szolgáltatásokból származó bevételek a korábbi negyedévekhez hasonlóan erősek tudtak maradni a nagyobb vállalatok magyarországi beruházásai miatt.
A költségoldal várakozásainkhoz képest valamivel nyomottabb tudott maradni, éves szinten 8 százalékkal nőttek a működési költségek. A növekedés okát elsősorban a tavalyi évben alkalmazott bérkorrekciók jelentik, valamint az idei évben magasabb szinten alakuló eszközértékesítések miatti költségnövekedés.
Működési eredménye ez alapján meghaladta a 62 milliárd forintot, ami 36 százalékkal lett magasabb az előző év hasonló időszakához képest. A folyamatosan csökkenő hitelállomány és az alacsonyabb kamatkörnyezet a nettó pénzügyi eredményen keresztül is érzékeltette pozitív hatását, ez éves szinten 45 százalékkal csökkent. Amihez még az is hozzájárult, hogy a harmadik negyedévben a forint kevésbé gyengült, mint tavaly ilyenkor.
Nettó eredménye a fentiek alapján 44,5 milliárd forint lett, ami közel duplájára, 93 százalékkal nőtt éves szinten, míg a nem realizált pénzügyi eszközökön elért nyereséggel korrigált nettó eredmény már 46 milliárd lett. A menedzsment megerősítette az év végi várakozásait, ami alapján 150 milliárd forintos korrigált nettó eredményt várnak. Véleményünk szerint, ezt várhatóan felül fogja teljesíteni a Telekom, hiszen az első három negyedévben már meghaladta a 128 milliárd forintot ez az eredménysor.
Legutóbbi modellfrissítésünkben mi 152 milliárd forintot jeleztünk előre erre az évre, ami 70 százalékos osztalékfizetési rátával számolva akár részvényenként 117 forint részvényesi kifizetést is jelenthet. Ugyanakkor könnyen előfordulhat, hogy ezt is túlszárnyalja a Telekom az év végére. A Magyar Telekom kiemelkedő eredménye megerősíti eddigi vételi ajánlásunkat, és fenntartjuk az 1513 forintos 12 havi célárunkat.
Erős számok a Richternél is
A Richter harmadik negyedéves árbevétele megegyezett a piaci várakozásokkal, míg a tisztított működési eredménye enyhén meghaladta azokat. Ennek ellenére a normál működési eredmény és a nettó eredménysorokon is elmaradt a vállalat az elemzői konszenzustól, és a mi konzervatívabb várakozásainktól egyaránt. Ennek a legfőbb oka egy 20,8 milliárd forintos devizaárfolyam-veszteség volt, amit további egyszeri negatív tételek kísértek.
Várakozásaink szerint ez a kimagasló árfolyamveszteség a következő negyedévben megfordulhat, így nem tulajdonítunk nagy jelentőséget az elmaradó eredményeknek, miközben a vállalat mögöttes működési teljesítménye továbbra is meggyőző. Ennek köszönhetően a menedzsment megerősítette az év végi eredményvárakozásait.
Kiemelkedően pozitív fejleménynek tartjuk, hogy a külföldi tulajdonosok aránya folyamatosan növekedett a harmadik negyedévben, mivel a külföldi intézményi befektetők nettó vételi pozíciókat nyitottak a Richter részvényeiben, 2023 harmadik negyedéve óta először.
Emellett szintén érdekes fejlemény, hogy a vállalat amerikai partnere, az Abbvie hétfőn 2. fázisban lévő klinikai tesztben kudarcot vallott egy skizofrénia elleni készítményével. Ezt korábban az Abbvie 8,7 milliárd dollárért akvirálta, ami elvesztegetett befektetéssé válhat, ennek az eredményeként viszont az Abbvie még inkább a Richter molekuláira támaszkodhat majd a jövőben.
Az OTP és a Mol negyedéves jelentéseiről ebben a cikkben írtunk:
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.