Made in Mexico

picture

(A cikk szerzője Rókusfalvy Márkó, a Concorde elemzési üzletágának gyakornoka.)

Mexikó az egyik legnagyobb nyertese az Egyesült Államok és Kína feszült viszonyának. A két nagyhatalom között kiéleződő kereskedelmi háború, valamint az ellátási láncok sérülékenységének Covid alatt megtapasztalt veszélyei az USA-ban jelentős átrendeződést indtottak el a külkereskedelemben.

2023-RA MÁR MEXIKÓ LETT AZ AMERIKAIAK LEGFONTOSABB IMPORTŐRE, MAGA MÖGÉ UTASÍTVA A POZÍCIÓJÁT 2007 ÓTA ŐRZŐ KÍNÁT.

Mexikót különösen vonzóvá teszi az amerikai cégek szemében, hogy közel van, alacsonyak a bérek, és 2020 óta szabadkereskedelmi megállapodás (USMCA) is köti az Egyesült Államokhoz, számos vállalat döntött úgy, hogy termelési központját oda helyezi.

De nemcsak az USA cégeinek Mexikóba települése fűti az Egyesült Államok déli szomszédjának gazdaságát, hanem valójában a kínai vállalatok is: a kínai gyártásra kivetett amerikai vámokat ugyanis a kínaiak részben úgy kerülik meg, hogy növelik közvetlentőke-befektetéseiket (FDI) az országban.

Egyre több kínai cég épít gyárat Mexikóban és viszi be termékeit, hogy aztán ott átalakítsák, vagy esetleg ottani nyersanyagokból hozzanak létre új termékeket, amelyeket ezután ’’Made in Mexico” címkével tudnak szállítani az USA-ba, a Kínára kivetett tarifa nélkül.

picture

Mexikó: turbulens időszak jöhet

Lesz olyan pont, amikor Mexikó befektetési szempontból vonzó lesz, de ez még nem most van. Viszont ahogy a politika halad előre, a szélsőséges piaci reakciók kínálhatnak majd jó lehetőséget.

Ahhoz, hogy egy termék mexikóinak minősüljön, vagy a gyártási folyamatnak, vagy a termék összeszerelésének kell az adott országban történnie, ahol jelentős átalakuláson kell végigmennie. A hozzáadott érték fontos tényező, így nem lehet csak egy kisebb részét összerakni a terméknek és azáltal már jelentős átalakulásnak nevezni. Ezeken kívül a terméktől függően a nyersanyag összetételének, vagy a termék bizonyos részeinek kell egy meghatározott arányban az adott területről származnia.

Ugyan Mexikóban a Kínából jövő FDI még csak 1 százalékot tesz ki, ez Mexikó messze a leggyorsabban növekvő bázisa FDI tekintetében.

Ennek a külföldi közvetlentőke-befektetéseknek több mint 50 százaléka megy a feldolgozóipari szektorba, ahol Mexikó munkaerőpiacának 25 százaléka dolgozik. A folyamat, ha folytatódik, megemelheti a szektorban a munkalehetőségek számát, növelve a formális foglalkoztatottságot Mexikóban, amely még mindig kisebb arányt tesz ki, mint az informális.

picture

A két nagy ígéret: Brazília és Mexikó

Brazília és Mexikó Latin-Amerika két legfontosabb gazdasági hatalma. Éppen ezért nagy jelentősége van annak, hogy merre tartanak ezek az országok gazdaságilag, politikailag és társadalmilag.

A kínaiak által Mexikóban készített, majd az USA-ban importált termékek megfelelnek a nemzetközi kereskedelmi szabályozásnak, így hívhatóak mexikói termékeknek, azonban a jelenség rámutat, a vámok csak részben érik el azt a célt, hogy az Egyesült Államok csökkentse kínai függését.

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.