Monarchia részvények: érdemes bevásárolni?
A piaci szereplők gyakran úgy tekintenek egy ország tőzsdeindexére, mintha az az adott ország gazdasági folyamatait, demográfiáját reprezentálná, holott van, hogy ez nem helytálló. Erre a kelet-közép-európai régióban is van példa. Habár itt van Lengyelország vagy Románia, ahol a tőzsdén jegyzett cégek valóban a belföldi, helyi folyamatokat mutatják, az osztrák részvénypiac bőven túlmutat a sógorokon.
Bár a vagyonkezelt portfóliókban ritkán van egyedi részvény, amikor egy kollektív eszközt kiválasztunk, mint esetünkben az osztrák részvényeket magába foglaló ETF-et (ATX), ami május óta van a portfólióinkban, szeretünk utánanézni, mit is veszünk valójában. Az ATX ETF négy tagja teszi ki a teljes osztrák piac közel 50 százalékát, ez az Erste, az OMV, a vízerőműveket működtető Verbund és kisebb részben a Raiffeisen bankcsoport, így ezen cégek kilátásai és árfolyammozgásai érdemben meghatározzák az ATX teljesítményét is.
Az osztrák piac speciális, ugyanis ezek a vállalatok ugyan rendelkeznek némi helyi kitettséggel, valójában azonban inkább a közép-európai régiót fedik le, ha egyszerűsíteni szeretnénk, akkor az egykori Osztrák-Magyar Monarchia területein működnek:
AUSZTRIA MELLETT CSEHORSZÁG, ROMÁNIA, SZLOVÁKIA ÉS A BALKÁN IS FONTOS KITETTSÉG A VÁLLALATOK SZÁMÁRA.
Maga az osztrák index sokáig lemaradó volt a világ főbb részvénypiacaihoz képest (egész éves összevetésben még mindig alulteljesítő az erősebb második negyedév ellenére), pedig ezek a papírok vonzó árazási szinteken vannak. Persze vannak kockázatok, mint a Raiffeisen esetében az orosz leánybank örök kérdése, mely az ukrán háború kitörése óta napirenden van, ám ezeket az árfolyamok már bőven tükrözik, miközben az osztrák indexben lévő vállalatok bőkezűen bánnak az osztalékokkal (közel 6 százalék euróban az átlagos európai 3,5 százalékhoz képest), és vannak, akik még saját részvényeket is vesznek, ezzel támasztva a részvényárfolyamot.
Ami okozhat még némi izgalmat, az az osztrák választás szeptember végén. Jóllehet általában ilyenkor szokott jönni félelem, hogy a politikai pártok a népszerűség növelésére szektorális adókat vezetnek be, ám most az osztrák politikában más kérdések vannak középpontban. A szélsőjobb FPÖ a néhány éve kirobbant ibizai botránya ellenére nagy népszerűségnek örvend, így a választás lényegi kérdései a bevándorlási politika, az Oroszországgal való viszony és az energiafüggetlenség irányába tolódtak. Persze lehet ettől még különadó a bankszektornak, energiaszektornak, ám valószínűleg ezek mértéke csak jelképes lesz, hasonlóan más közép-európai országhoz.
Mindenesetre továbbra is tartjuk, hogy a “Monarchia részvények” alulértékeltek, és bár az olyan újhullámos szektorokhoz képest, mint az AI jóval “unalmasabb” a bank és energia, a tulajdonosi kifizetés és az árazás ezért kompenzál.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.