Mozgásba lendült a világ összes pénze

A káprázatos hetes hét vállalatának együttes tőkepiaci értéke 10 125 milliárd dollárral nőtt 2022 vége és a 2024 július 10-i eddigi Nasdaq-100 all-time-high között. Ez az árfolyamnyereség nagyobb összeg, mint amennyit együtt a teljes francia és német részvénypiac, illetve az S&P 400 közepes és az S&P 600 kiskapitalizációjú részvényindex ér. Ennek a forró pénznek pedig már jól látható rotációs következményei vannak és lesznek is még a globális részvénypiacon.

picture

Nagyon érdekes és ritkán látható mozgásoknak lehettünk szemtanúi az amerikai részvénypiacon az elmúlt hét kereskedési nap során. A 2023 eleje óta tartó AI-ciklust az Nvidia szárnyalásával vezető chipszektor ETF, az SMH így mutat napi gyertyákkal 2024. január 2. és július 19. között:

Halvány kék téglalap jelöli az ominózus utolsó hét kereskedési napot, amely alatt ez a chip ETF 11,8 százalékot esett.

Mindeközben az eddig az AI-ciklusban nagyon lemaradó kiskapitalizációjú részvényeket tömörítő Russell 2000 ETF, az IWM az alábbi grafikont rajzolta ki szintén napi gyertyákkal azonos időhorizonton, 2024. január 2. és július 19. között:

A már vizsgált és esetünkben is halvány kék téglalappal kiemelt utolsó hét kereskedési nap teljesítménye ennél az ETF-nél 6,6 százalékos emelkedés volt úgy, hogy a múlt keddi záráskor még ez az érték 10,4 százalékot mutatott, csak visszaolvadt az elmúlt három nap általános esése következtében.

Nagyon gyors és nagyon intenzív árfolyamváltozás ez mindkét esetben, a hétnapos 18,4 százalékpontos teljesítménykülönbség pedig egy igazi tőzsdei kuriózum.

A mi folyik itt New Yorkban kérdésre adott egy elég egyértelmű válasz, ami a következő:

MOZGÁSBA LENDÜLT A „VILÁG ÖSSZES PÉNZE”.

Már csak azt kell definiálnunk, hogy mit is értünk a világ összes pénzén? Esetünkben ennek a hangzatos szókapcsolatnak a definíciója nem más, mint a káprázatos hetes néven futó hét amerikai technológiai vállalat együttes, 2022. december 30. és 2024. július 10. között elért tőkeérték-növekménye, amely 10 125 milliárd dollárra rúgott.

Így 2024 júliusában kétszer is felbukkant az amerikai részvénypiac kapcsán az elképzelhetetlenül nagy 10 ezer milliárd dolláros összeg. Egyrészt először fordult elő az, hogy a három legértékesebb amerikai vállalat (Apple, Microsoft és Nvidia) együttes piaci kapitalizációja meghaladta a 10 ezer milliárd dolláros összeget. Másrészt pedig a káprázatos hetes már említett bő másfél éves árfolyamnyeresége.

picture

A malacperselyhatás gyakorlati működése

Az amerikai tőzsdén július elején egyszerre volt megfigyelhető az AI-sztoriról való befektetői lemaradás fájdalma és a gigantikus 2024-es Nvidia-nyerő által finanszírozott részvénypiaci kalandkeresés.

Bár az elmúlt napok piaci esése megtépázta valamelyest mindkét szép kerek összeget, mégis érdemes ezt a 2024. július 10-i Nasdaq-100 index all-time-high napot egyfajta referenciaként tekintve megvizsgálni, mi lenne teljesen felvásárolható ebből a 10 125 milliárd dolláros tőkeérték-növekményből, amit hét technológiai behemót összehozott bő 18 hónap alatt.

A következő ábrán narancssárga hasábokkal a káprázatos hetes tagjainak 2022. december 30. és 2024. július 10. közötti piaci kapitalizáció növekménye látható, illetve szürke hasábokkal egyes amerikai indexek és egyes európai országok teljes 2024. július 10-i tőzsdei kapitalizációja:

A káprázatos hetes bő másfél éves együttes „árfolyamnyeresége” (10 125 milliárd dollár) nagyságrendileg annyi, amennyiből szőröstül-bőröstül meg lehetne venni 1000 kis és közepes kapitalizációjú amerikai vállalatot, illetve mellé még a teljes francia és német tőzsdét (9390 milliárd dollár).

Még két érdekesség erről az ábráról:

  • Egymagának az Nvidiának nagyobb tőkeérték-növekménye volt 2022. december 30. és 2024. július 10. között, mint amennyit az egész S&P 400 közepes kapitalizációjú index vagy a teljes francia piac ért ezen a napon.
  • A káprázatos hetes 10 125 milliárd dolláros nyerő 5 százalékából tíz kivételével megvehető lenne a világ bármely tőzsdei vállalata.
  • Egy szó, mint száz: hihetetlen nagyságrendű nyereség keletkezett a befektetői társadalomnál a káprázatos hetes 2023-as és eddigi 2024-es bikafutása kapcsán. Még ha ezek a nyerők érdemben vissza is olvadnak, akkor is meghatározó fundamentuma lesz a globális részvénypiacnak az a „forró pénz”, ami a mesterséges intelligencia sztori kapcsán itt összegyűlt, és keresni fogja majd a következő lehetőséget.

Éppen ezért nem kell majd meglepődnünk azon, ha az írás elején bemutatott SMH és IWM rotációhoz hasonló kereskedési párok tömkelegét látjuk majd a következő negyedévekben.

(A cikk először a Portfolio.hu oldalán jelent meg 2024. július 22-én.)

Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.