Már közel lehet a piaci tető, most kell óvatosnak lennünk
Érdekes és az elmúlt években teljesen precedens nélküli szétválást figyelhetünk meg az S&P 100 index idei legjobban és legrosszabbul teljesítő részvényénél. A legjobb Nvidia 23 százalékos emelkedésen van túl eddig idén januárban, míg a tavalyi évben még vele együtt 100+ százalékot emelkedő Tesla 26 százalékot zuhant. Túl az Nvidia-Tesla divergencián is van érdekes tényező az amerikai részvénypiac szelektív mozgásaiban. A 2023-ban megszokott technológiai-hagyományos kettéválás már átterjedt a technológia szinte minden szegmensére is. Könnyen lehet, hogy ez a szuperszelektivitás már a nagyon közel lévő piaci tető egyik előjele.
Hatalmas változásnak lehetünk szemtanúi. Vessünk egy pillantást a legértékesebb amerikai technológiai vállalatok top10-es listájára:
A hetedik és nyolcadik helyen egy nagyhatású őrségváltás van éppen készülőben. Ennek következményeként egyre nehezebb lesz a „káprázatos hetes” szóhasználat a technológiai behemótok kapcsán. A listán ugyanis látható egy igen komoly szakadék a hatodik helyezett Meta Platforms és a kilencedik helyezett Oracle között. A közösségimédia-óriás több mint háromszor annyit ér, mint a világ második legnagyobb szoftvervállalata. A köztük lévő a szakadékban narancssárga oszloppal jelölve két gyökeresen ellentétes utat bejáró vállalat található. Az éppen szélsebesen zuhanó Tesla és az „Nvidia hátán” óriásit kapaszkodó chipgyártó, a Broadcom. Ami így gyakorlatilag utolérte január végére a Teslát tőkepiaci értékben.
Ez a „felzárkózási” folyamat hatalmas lendületet kapott a tavalyi szeptember közepe és az idei január vége között. A következő ábrán párhuzamosan látható a Tesla (bal oldal) és a Broadcom (jobb oldal) árfolyama 2023. május 1. és 2024. január 26. között:
Piros nyíl mutatja a Tesla utolsó négyhavi zuhanását. Míg zöld nyíl a Broadcom hasonló időhorizonton bekövetkezett szárnyalását.
A dolog egyfelől érdekes és figyelemreméltó, másfelől természetes következménye annak, hogy a chipszektor bizonyos szegmenseiben kielégíthetetlen kereslet nyilvánul meg a technológiai behemótok között zajló mesterséges intelligencia háború következményeként. Szemben ezzel viszont árháború zajlik a gyártók között az elektromos autók piacán, azaz a két grafikon csak két gyökeresen ellentétes keresleti-kínálati viszonyok mellett élő nagyvállalatot mutat.
Igen ám, de ezen a jelenségen messze túlmutat az, ha az idei évből eddig eltelt 18 kereskedési nap teljesítményeinek szétválását nézzük a technológiai vállalatok között, egymás mellé helyezve a legjobban és a legrosszabbul szereplő öt-öt techcéget (a biotechnológiát itt kihagytam):
A szürke hasábok között két-két narancssárga hasáb jelöli a chipszektor két legerősebb és két leggyengébb S&P 100-as indexkomponens tagját. Mindössze 18 kereskedési napról beszélünk. De már ezen az AI-topszektoron belül is hatalmas a szétválás azon várakozások alapján, hogy mely papírok lehetnek nyertesei, és melyek a vesztesei a várható forradalmi változásoknak.
Az S&P 500 index így mutat 2023. május 1. és 2024. január 26. között (az új csúcsok száma aggregált NYSE + Nasdaq):
A három zöld karika három 52 hetes csúcsot jelöl az ábrán tavaly júliusból és decemberből. Illetve az idei január 26-i kereskedési napról. Július és december között a piacszélesség nagyon egészségesen változott, tekintettel a 322-ről 861-re emelkedő új csúcsok számára. Azóta másfél hónap alatt további 4 százalékot emelkedett az index. Ám ez a rallyban résztvevő papírok darabszámának komoly esésével járt együtt. Feleannyi új 52 hetes rekord sincs most, mint december közepén. Erre a csúcsok számának szűkülésére is van jó analógia a 2018-as évből.
A mostani helyzetben viszont, amikor már a technológián belül is érdemi teljesítménykülönbséggel elválnak egymástól a nyertesek és a vesztesek, jobb hasonlat a 2018-asnál a 2000 eleji. A következő ábrán az Amazon (bal oldal) és a Cisco (jobb oldal) részvényárfolyama látható egymás mellett. 1999. október 1. és 2000. március 10. (ez volt a Nasdaq Composite index akkori buborék teteje) közötti időhorizonton:
Egy zuhanó és egy szárnyaló papír. Hasonló párokat lehet az akkori érából ugyanezen az időhorizonton felállítani. Például a Qualcomm és az Intel, illetve a Microsoft és az Oracle között. Ugyanazok a fajta szektoron belüli szétszakadások következtek be, mint amit napjaink chipszektorán belül is látunk.
Éppen ezért nem árt nagyon óvatosnak lennünk a mostani bikapiaccal kapcsolatban. Véleményem szerint napról napra nő annak az esélye, hogy az előttünk álló hetekben egy igen komoly trendforduló érkezzen az amerikai részvénypiacra.
Ennek, túl a tavaly tavaszihoz hasonló általános szelektivitáson, immár a nagyon ritkán látható, és éppen emiatt komolyan veendő szektoron belüli kettészakadás is az előjele lehet.
(A cikk először a Portfolio.hu oldalán jelent meg 2024. január 30-án. Borítókép forrás: Justin Sullivan/Getty Images)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.