Túl szép volt, hogy igaz legyen
Összeszámolni is nehéz, hányszor hallottam idősebb, nálam a piaccal már sokkal régebb óta foglalkozó kollégáimtól, tanáraimtól, hogy ami a részvényekkel megy, az egy fenntarthatatlan, a valóságtól teljesen elrugaszkodott őrültség. A lufi pedig hamarosan ki fog pukkadni. Sokáig úgy tűnt, nem lesz igazuk a régi motorosoknak, a legnagyobb 500 amerikai vállalatot tömörítő S&P 500 index a 2020 márciusi mélypontjáról az elmúlt két év során duplájára emelkedett. Miközben számos egyedi – főként technológiai, vagy a járvány miatti lezárásokból valamilyen módon profitáló – részvény árfolyama exponenciálisan, rövid idő alatt többszörösére nőtt.
Ezeknek a cégeknek a többsége nem rendelkezett sem profittal, sem stabil jövőképpel. A befektetők mégis úgy öntötték beléjük a pénzt, mintha nem lenne holnap. A járványra válaszlépésként adott extrém expanzív monetáris és fiskális politika teremtette „végtelen pénz” érzete lehetővé tette, hogy gomba módjára nőjenek ki a semmiből több tízmilliárd dollárt érő cégek. Amelyek nemhogy most, de valószínűleg még az elkövetkező években sem fognak profitot termelni. A befektetők viszont ennek ellenére is megvették ezeket, hiszen a nulla százalékos kamatkörnyezet sok piaci szereplőt a magasabb kockázatú lehetőségek felé terelt.
EZ EGY IDEIG MŰKÖDNI IS LÁTSZOTT, A RÉSZVÉNY ÁRFOLYAMOK MINDEN FUNDAMENTUMOT FIGYELMEN KÍVÜL HAGYVA TÖRETLENÜL EMELKEDTEK. MIKÖZBEN A KORÁBBI VÁLSÁGOKAT MEGÉLŐ BEFEKTETŐK TÖBBSÉGE FOGTA A FEJÉT.
Alternatív vállalati pénzügyek
A mániát a menedzsmentek is kihasználták, talán soha a történelemben nem volt még ilyen könnyű a tőkebevonás. Elég volt bemondani pár hangzatos ígéretet, majd a felrobbant árfolyamot kihasználva új részvényeket kibocsátani. A mozikat üzemeltető, „mémrészvényként” elhíresült AMC például több, mint egy milliárd dollárt vont be így, az indokolatlanul többszörösére pumpált árfolyamot kihasználva.
Azonban az élet nem egy tündérmese, a bulinak pedig úgy látszik, vége van. A jegybankok kezdik észrevenni azt a torzító hatást, melyet az eltúlzott lépéseikkel generáltak, az inflációt pedig valahogy meg kell fogniuk. A kamatemelések egyre biztosabbnak tűnnek, az eszközvásárlási programot elkezdték lassítani, majd fokozatosan kivezetik. De már az is az asztalon van, hogy az amerikai jegybank csökkenti a mérlegét, azaz megkezdi kivonni a QE alatt a gazdaságba juttatott extra pénz egy részét.
Mit szólnak a piacok?
Mindez pedig úgy tűnik, már a piacoknak sem tetszik annyira, a befektetők elkezdték intenzíven beárazni az emelkedő kamatokat és az „ingyenpénz” korszakának végét, amely az árfolyamokon is meglátszik. Habár az indexek szintjén „csak” 10-20 százalékos korrekcióról beszélhetünk egyelőre, számos egyedi cég van, melynek értéke a töredékére esett az elmúlt hónapok alatt. A Nasdaq-on jegyzett vállalatok körülbelül fele, azaz összesen nagyjából 1600 részvény árfolyama feleződött le, mely egészen extrém szám, legutóbb ilyenre a 2008-as válság legsötétebb időszakában volt példa.
EZEKNÉL A FŐKÉNT NÖVEKEDÉSI, AVAGY „GROWTH” CÉGEKNÉL A CASH FLOW TÖBBSÉGE A TÁVOLI JÖVŐBEN VAN, MŰKÖDÉSÜK SOKSZOR MÉG ÉVEKIG VESZTESÉGES.
Az ilyen vállalatoknál mindig nehéz meghatározni a fair értéket, mivel a hagyományos iparágaknál általában sokkal gyorsabban, előre jóval nehezebben megbecsülhető növekedést képesek felmutatni, azonban a szóban forgó cégek többsége még így is hajmeresztő értékeltségeken forgott. Mindez működött is addig, amíg a monetáris és fiskális politika, plusz az extrém pozitív piaci hangulat támogató környezetet nyújtott, most azonban az emelkedő hozamok gravitációként hatnak a részvények elszállt értékeltségére, gyorsan és kijózanító módón rántva vissza őket a talajra.
Hova tovább?
Azt, hogy merre tovább, nehéz megmondani, sokan kiáltják a legújabb medvepiac kezdetét, mások csak egy újabb vételi lehetőségnek gondolják az elmúlt időszak korrekcióját. Egy dolog biztosnak látszik: a tankönyvek újra számítanak, a könnyű pénz nagy részét pedig már megkeresték a befektetők. Ahogy az a Facebook – új nevén Meta – legutóbbi negyedéves gyorsjelentéséből – majd az azt követő több, mint 25 százalékos árfolyamesésből – látszik, a befektetők mostantól aknamezőn lépkednek. A helyzetet pedig most még kiélezettebbé teszi az orosz-ukrán háború és annak lehetséges gazdasági hatásai. Jól meg kell válogatni, hova teszik a pénzüket.
(Borítókép: a New York-i tőzsde épülete és a Rettenthetetlen Lány, forrás: Getty Images)
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.