Három vak egér az árral szemben
A technikai elemzés világában számos mintázat segíti a kereskedőket abban, hogy előre jelezzék a piaci mozgásokat. Míg a legismertebb alakzatok, mint a fej-váll, dupla alj vagy a csésze és fül széles körben használtak, léteznek kevésbé ismert, ám mégis értékes mintázatok is. Az egyik ilyen a „Three Blind Mice" alakzat, amely ritkán említett, de bizonyos piaci környezetekben rendkívül hasznos jelzés lehet.

A „Three Blind Mice” vagyis „három vak egér” alakzatot Peter Brandt, egy rendkívül sikeres árupiaci kereskedő ismerte fel először. Brandt 1980-ban alapította a Factor Trading Co., Inc.-t. Vezérigazgatói szerepében elsősorban saját tőkéjével kereskedett, intézményi ügyfelei közé tartozott a Commodities Corporation („CC”) is, amely akkoriban a világ egyik legnagyobb kereskedőházának számított Princetonban, New Jersey-ben. Ami kiemelendő, hogy Brandt öt évtizedes karrierje során 42 százalékos évesített hozamot csinált, javarészt technikai elemzésre alapozva. Az általa felismert alakzatot trendfordulók jeleként használja.
NA DE MI IS AZ A HÁROM VAK EGÉR ALAKZAT?
A minta felismerése egyszerű:
- három egymást követő egyirányú gyertya
- csökkenő gyertyaméret
- rövid kanócok.
A teória azon az elven alapul, hogy egy erőteljesen egy irányba mozgó részvény árfolyamában bekövetkező jelentősebb visszaesés esetén az optimista befektetők vásárlásai fenntarthatják az emelkedő trendet, így az árfolyam további növekedésére lehet számítani.
A három vak egér alakzat kialakulása azt mutatja, hogy a vételi erő nem elegendő az árfolyam visszahúzásához, vagyis a piacon túlsúlyban vannak az eladók. Ez arra enged következtetni, hogy a trend megfordult. Ugyanez az elv fordított esetben is érvényes: ha egy csökkenő trendet mutató részvénynél három egymást követő napon jelentős vételi aktivitás figyelhető meg a megfelelő arányok mellett, az indikálja, hogy a vevők kerülnek többségbe, ami potenciális trendfordulót jelez.
Nézzük is meg, hogy az alakzat kialakulása mennyire tudta előre jelezni a trendfordulókat:
TSLA: a Tesla december 17-i 484 dolláros csúcsát követő három napon formálódott meg az alakzat, melynek az alja 417 dollár volt. Az ezt követő bő két hónapban az autógyártó árfolyama egészen 280 dollárig esett, ami egy bő 43 százalékos csökkenést jelentett a korábbi csúcshoz képest.
NVDA: a tavalyi év sztárpapírja, az Nvidia chartján is tisztán kialakult a három vak egér alakzat, a január 7-i 153 dolláros csúcs után két hónap alatt 120 dollárra esett a részvényárfolyam, ami egy 22 százalékos csökkenést jelentett.
SPX (2002): nem csak negatív trendfordulót lehet felismerni a minta segítségével. Az S&P 500 index 2002-es mélypontján kialakult egy felfele irányuló alakzat, amit egy ötéves bikapiac követett.
SPX és NDX (2025): 2025 február végén kialakult az alakzat mind az S&P 500, mind a Nasdaq 100 index árfolyamában.
Historikusan találni meghatározó, alátámasztó példákat a mintázat validálására, viszont önmagában három gyertya nem indikálja a piaci mozgásokat, főleg nem hosszabb távon. Ugyanakkor érdemes figyelembe venni a mostani helyzetben, hiszen az alakzatok megformálódása utáni első napok alátámaszthatják a trend megfordulását, rövidtávon biztosan.
Olvass minden nap a világ történéseiről egy Concorde-os szemüvegén keresztül!
Ha nem szeretnél lemaradni a legjobb írásainkról, iratkozz fel hírlevelünkre és minden héten egyszer elküldjük heti válogatásunkat.
Jelen blogbejegyzés a szerző magánvéleményét tükrözi, amely nem feltétlenül egyezik a Concorde Csoport hivatalos álláspontjával.